Kategorie
Książki - opinie

„Projektowanie przyszłości” – Jeffrey K. Liker, James M. Morgan (opinia o książce)

Kiedy metody pracy z Toyoty i Forda przestaną nas inspirować? Nie sądzę, aby nastąpiło to szybko 😊 Wciąż wychodzą kolejne publikacje. I wciąż uczą czegoś nowego.“Projektowanie przyszłości” to kolejna z takich książek. Autorzy zawarli w niej dużo ciekawych konceptów związanych z podejściem Lean (tu konkretniej Lean Product and Process Development), razem z realnymi przypadkami ich użycia. 

Kategorie
Teoria

O marnowaniu #4 – Przełączanie między zadaniami i projektami

Większość z nas czuje, że przełączanie się między różnymi wątkami to wytracanie energii – rozpędziliśmy się w jednym temacie, musimy przerwać, a powrót do niego będzie trwał. Z jakiegoś powodu jednak ciężko nam z tym walczyć. W tym poście dowiesz się jakie są koszty przełączania między zadaniami, między projektami i jakie są potencjalne źródła takich problemów.

Kategorie
Teoria

O marnowaniu #3: Nadmierne procesy

Będąc dzieckiem uwielbiałem oglądać Asterixa i Obelixa. Ich przygody w Rzymie pomogły mi zrozumieć, że złożone, przeprocesowane systemy to nic przyjemnego – generują marnotrawstwo (waste) i utrudniają życie.

Kategorie
Teoria

O marnowaniu #2 – Nadprodukcja – niepotrzebne funkcjonalności

Nie kusiło Cię czasem, aby zasugerować coś w stylu “dodajmy jeszcze tę funkcjonalność, może się przydać, a to tylko trochę roboty”? Mnie kusiło wiele razy i wiele razy coś podobnego słyszałem od innych. Prawie zawsze było to zwykłe marnotrawstwo.

Kategorie
Teoria

O marnowaniu #1 – Zapasy – praca nieskończona i Backlog

Lubimy gromadzić pomysły – tak na wszelki wypadek, bo są dobre i może kiedyś je wdrożymy w życie. Mamy często także inny problem – porzucamy rozpoczętą pracę na rzecz nowej, która wydaje się pilniejsza lub ciekawsza. W tym poście przeczytasz o tych dwóch źródłach marnotrawstwa (waste).