Właśnie ukończyłem czytanie książki Mike’a Cohna, o tytule „User Stories Applied”, która jest praktycznym przewodnikiem po historyjkach użytkownika wykorzystywanych w zwinnych metodykach. W tym poście przybliżę Ci jej charakter i zawartość, dowiesz się czy warto po nią sięgać.
To już w sumie stara rzecz, bo została wydana w 2004 roku. Przez te lata w świecie internetu i IT wiele spraw się zmieniło. Jednak „Uster Stories Applied” to książka nadal aktualna, ponieważ zawiera uniwersalne podejścia do tematu user stories, które świadomy czytelnik, z powodzeniem, będzie w stanie przenieść na swój grunt także dzisiaj. Przyznaję jednak, że jeśli ktoś ma duże doświadczenie w tym temacie to co najwyżej znajdzie tu kilka ciekawostek, fajnych argumentów czy przykładów. To książka która dotyka fundamentalnych spraw w zakresie historyjek użytkownika, ale nie schodzi do bardzo zaawansowanych kwestii. W 2004 roku mogła być czymś nadal świeżym. Dzisiaj jest bardzo solidną bazą, która przeszła próbę czasu :)
Prosty przekaz
Mike Cohn potrafi w bardzo jasny sposób wyjaśniać zagadnienia związane z historyjkami. To też zaczyna od tego czym one w ogóle są i dlaczego warto je stosować. I szczerze mówiąc to była moja ulubiona część, bo Mike Cohn jest mistrzem w argumentowaniu na rzecz user stories, metodyk zwinnych – robi to tak rzeczowo i prosto, że gdybym tylko mógł się tego nauczyć na pamięć to cytowałbym go za każdym razem, gdy ktoś pyta „po co w ogóle to wszystko” :) Autor zatem odpowiada na pytania czym w ogóle jest historyjka, jak bardzo powinna być szczegółowa, jak się wpisuje w cały proces wytwarzania itp. Dużo miejsca poświęca na wskazówki dotyczące tego jak pisać user stories, jak je dzielić na mniejsze itd.
Co ważne, Cohn zwraca też mocno uwagę na to jakie funkcje i odpowiedzialności są poprzypisywane do jakich ról. Obejmuje zatem nie tylko same historyjki jako swoiste narzędzie do prowadzenia projektu, ale uwzględnia w tym wszystkim całą organizację, klientów, deweloperów, menadżerów i pokazuje jaki użytek dla każdego z nich płynie ze stosowania historyjek, jak mogą oni je tworzyć, kto za co odpowiada itd. Wpisuje user stories w ogólny obraz zarządzania projektami.
Oddzielną część poświęca estymacjom i planowaniu (ujmuje w niej także mierzenie pojemności). Bardzo zgrabnie wyjaśnia jak rozumieć story points i w jaki sposób mogą odpowiadać na pytania dotyczące czasu potrzebnego na wytworzenie danej funkcjonalności. Z tego względu ta książka powinna być pozycją obowiązkową dla wszystkich menadżerów, pracujących z deweloperami w ramach metodyk zwinnych ;-)
Autor na końcu książki raczy nas dwoma bardzo ważnymi częściami: „Frequently Discussed Topics” oraz „An Example”. W tym pierwszym porusza wiele kwestii w stylu: czym historyjki nie są, czemu akurat w ten sposób podchodzić do tematu spisywania wymagań, jakie błędy najczęściej się popełnia, jak user stories wykorzystać można w Scrumie. Przyznam jednak, że tu podpowiada bardzo ogólnie i zostawia pewien niedosyt – z drugiej strony nie ma się co dziwić, bo trudno w jednej książce poruszyć większość przypadków. W kolejnej części bierze na warsztat studium przypadku (budowa strony www) i przeprowadza użytkownika przez wszystko co poruszył we wcześniejszych rozdziałach: od określenia ról użytkowników, przez pisanie user stories, po estymację, planowanie i testy.
Podsumowanie
Czy warto przeczytać „User Stories Applied”? Tak, jest dobra, naprawdę warto. Zgodnie z tym co napisałem wyżej, Mike Cohn omawia fundamenty. Jest w tym systematyczny, dokładny i konkretny, ale raczej należy traktować to jako elementarz niż coś zaawansowanego dla starych wyjadaczy Scruma czy XP. Jeśli rozpoczynamy swoją historię ze Scrumem i user stories to lektura ta sprawdzi się bardzo dobrze. Dla bardziej zaawansowanych może być pewnym odnośnikiem podczas codziennej pracy, zbiorem dobrych praktyk do których warto nawiązywać, może też przyczynkiem do rozważenia pewnych aspektów (np. czy dobrze robię to i to?). Przechodzi się przez nią bardzo szybko, a forma podania zachęca do praktykowania i używania jej jako swoistej ściągi na codzień :)
„User Stories Applied” – Mike Cohn. Ocena: 4/5
Szukasz jeszcze więcej porad i inspiracji na temat Scruma? Zobacz 10 blogów, które sam czytam i mogę Ci polecić.