Kategorie
Teksty

Certyfikat Professional Scrum Master I. Jak się przygotowywałem.

W tym poście dzielę się z Tobą moją drogą po certyfikat Professional Scrum Master I. Dowiesz się skąd czerpałem wiedzę i co wg mnie jest najważniejsze podczas tej przygody.

[ edit: post ten powstał jesienią 2016 roku. Część z tych linków lub treści może nie być aktualna, proszę weź to pod uwagę]

Zakładam, że skoro to czytasz to chcesz rozwijać się w tej tematyce, kręci Cię Scrum lub z jakichkolwiek innych powodów jesteś zdecydowana/y na certyfikat Professional Scrum Master I. Pomijam zatem wyjaśnienia czym jest ten framework, po co robić certyfikat i inne wprowadzenia. Przejdę od razu do sedna.

W tym poście piszę o moim sposobie. Nie mam monopolu na prawdę, ale sądzę, że kilka wskazówek może Ci się przydać. Zachęcam Cię do odnalezienia swojej drogi – podziel się sukcesem w komentarzu :)

Wsparcie kolegów

Najważniejsze było wsparcie kolegów i koleżanek (szczególnie Mateusza, dzięki!) – oni też już przeszli przez PSM I i podpowiadali jak się przygotowywać. Nim dalej brnąłem, tym więcej miałem pytań i wątpliwości – temat wydawał mi się bardzo głęboki i chciałem go po prostu dobrze zrozumieć.

Dostałem mnóstwo inspiracji wynikających z samych rozmów – to było najbardziej cenne ze wszystkich materiałów. Jeśli tylko masz kogokolwiek znajomego kto zdobył certyfikat PSM I to zaproś ją/jego na kawę i inspirujcie się – rozmowy potrafią pokazać wiele perspektyw, których nie wyciągnie się z samych podręczników.

Dostałem od przyjaciół też zestaw linków, którymi dzielę się też z Tobą niżej. Mi się przydały.

No i chyba nie muszę dodawać, że Scrum to nie teoria, a przede wszystkim praktyka – jeśli zatem masz kogoś kto praktykuje jako Scrum Master to nie wahaj się ani chwili dłużej. Jeśli masz okazję pracować w organizacji, która „robi Scruma” to super, to duży atut – uważaj tylko, bo nie wszystko co firmy przekuwają na praktykę jest zgodne z teorią, musisz wziąć to pod uwagę przy udzielaniu odpowiedzi na teście ;-)

 

The Scrum Guide – i tylko po angielsku

The Scrum Guide – to jest podstawa. Swoista Biblia. Bez zrozumienia tego co napisano w The Scrum Guide nie ma sensu rozmowa o certyfikacie czy generalnie o założeniach Scruma.

http://www.scrumguides.org/ <- wejdź tu i czytaj!

Sam tekst jest krótki, ale jest tak esencjonalny że nie można w nim pominąć zdania. Nie wiem jak Ci autorzy to osiągnęli, ale lekcje chyba brali u Clinta Eastwooda – są bardzo konkretni i w kilku słowach zawierają sedno sprawy ;-)

clint-eastwood-cytat-o-malzenstwie-k85
Nie mogłem się oprzeć, musiałem to wstawić ;-)

Ważne jest to, że najlepiej od razu czytać The Scrum Guide po angielsku. Z dwóch powodów:

  1. Sam test jest po angielsku, więc od razu się lepiej przygotujesz (nie trzeba potem na szybkiego tłumaczyć sobie słówek itp.)
  2. Polskie tłumaczenie wydaje mi się niezbyt precyzyjne.

Ad. 2 – Np. w oryginalnej wersji mowa jest o Daily i o tym, że Zespół Deweloperski „participate” w Daily. W polskim tłumaczeniu napisano: „Scrum Master egzekwuje zasadę, że tylko Zespół Deweloperski bierze udział w Codziennym Scrumie.” co może nasuwać wniosek, że nikogo innego nie może być na tym wydarzeniu. A to spowodowałoby, że źle odpowiemy na pytania, w który rozróżnia się wyraźnie angielski zwrot „attend” od „participate”. Udział, a czynny udział to co innego. W teście online trzeba zaznaczyć poprawną odpowiedź. Już w Open Assessments można trafić na pytanie, w którym trzeba to dobrze rozumieć.

Open Assessments

Chcesz poczuć jak to jest? ;-) Przejdź Open Assesments: https://www.scrum.org/Assessments/Open-Assessments

Są to otwarte testy, do których każdy może podejść i doskonale pokazują jak wygląda właściwy test. Konstrukcja pytań, złożoność odpowiedzi, forma – wszystko to symuluje prawdziwy test. No i daje rozeznanie w tym co twórcy Scruma uznali za istotne w posługiwaniu się tą metodyką. To po prostu kolejne źródło wiedzy o samym Scrumie.

Scrum Open powinien być wystarczający, ale ja dodatkowo kilkukrotnie zrobiłem sobie jeszcze Product Owner Open i Developer Open, bo to dodatkowa perspektywa, która może się przydać, niezależnie od testu.

PSM Quiz – Mikhail Lapshin

Nieocenionym źródłem wiedzy okazał się ten link http://mlapshin.com/index.php/psm-quiz/

80 pytań, jak w prawdziwym teście. Konstrukcja pytań podobna do właściwego testu, ale co ważne – ten quiz po prostu zmusza do szukania odpowiedzi i zrozumienia sedna tematu. Nie licz na to, że przejdziesz przez ten „quiz” i możesz podchodzić do właściwego. Natomiast na pewno jest to ogromne, dodatkowe źródło wiedzy, które pobudza do googlania i zgłębiania zagadnienia.

I jeszcze inne przydatne linki

W sieci można znaleźć całkiem sporo artykułów, które traktują o praktycznych aspektach Scruma, jego stosowaniu, wydarzeniach, artefaktach, roli Scrum Mastera itp.

Wiele osób, które przygotowują się do certyfikacji lub ją przeszły udziela się na oficjalnym forum Scrum.org – https://www.scrum.org/Forums. Sam zajrzałem tam kilka razy i przyznam, że te dyskusje potrafią naprawdę inspirować i zmuszać do szukania własnych odpowiedzi. Bardzo cenne źródło wiedzy.

Sami autorzy polecają wiele materiałów pod tym linkiem.

Mike Cohn to człowiek, który zjadł zęby na Agileowych metodykach. Możecie poczytać jego posty tutaj https://www.mountaingoatsoftware.com/blog , a tu ogólnie o tym czym jest Scrum, artefaktach itp.

Dzone.com – na tej stronie jest kilka artykułów, które mi polecono i się przydały. Praktyczne spojrzenie na konkretne wydarzenia i elementy Scruma.

https://dzone.com/articles/sprint-retrospectives-practice
https://dzone.com/articles/sprint-planning-practice
https://dzone.com/articles/sprint-reviews-practice
https://dzone.com/articles/sprint-backlogs-practice
https://dzone.com/articles/product-backlogs-practice
https://dzone.com/articles/definitions-done-practice

Test Professional Scrum Master – jak było?

Sam test nie będzie trudny jeśli dobrze się przygotujemy i zrozumiemy założenia wynikające z The Scrum Guide. Ograniczony czas może sprzyjać nerwowej atmosferze ;-) Spokój i wiedzą nas uratują. Mamy 80 pytań i 60 minut. 85% to próg zaliczający. Trzeba być dokładnym, czytać w pełni pytania i odpowiedzi i będzie dobrze. Oceniam na koniec, że test nie był trudny. Poziom bardzo zbliżony do pytań z Open Assessments, ale potrzebne było dużo cierpliwości i solidne przygotowanie – nie trzeba wykuwać nic na blachę, trzeba po prostu zrozumieć temat.

 

P.S. Gdy skończyłem pisać ten post na Scrum.org został opublikowany fajny artykuł na temat przygotowania do tego testu. Sprawdź go! :)

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *