pętla zwrotna feedback loop

Co to jest „feedback loop” i czemu jest taka ważna?

300 słów

Feedback loop (informacja, pętla zwrotna) to sytuacja, w której to co robimy jest w jakiś sposób weryfikowane (np. przez rynek), komentowane – dostajemy informację zwrotną na temat naszej pracy, potem ją uwzględniamy i znowu to samo :)

W przypadku pętli dla produktu webowego, najlepiej gdy informacji udziela nam użytkownik końcowy, ale bywa też, że są to np. interesariusze (stakeholders). Przyjmuje to przeróżne formy, m.in.: liczba odsłon i inne miary z Google Analytics, badania z użytkownikami, opinie ekspertów i interesariuszy (także w ramach Przeglądu Sprintu), Testy A/B, heatmapy czy inne narzędzia analityczne. O pętli zwrotnej możemy także mówić, gdy programiści robią sobie przegląd kodu albo tester sprawdza zmiany, które zaprogramowali.

 

Innymi słowy, chodzi o to, że:

1) dbamy o stałą weryfikację naszych założeń i działań,

2) uwzględniamy pozyskane informacje,

3) zbieramy kolejne komentarze/opinie.

 

Dlaczego to ważne? Wyobraźmy sobie taką sytuację:

  • Są sobie dwa zespoły, które rozwijają ten sam produkt i robią podobny projekt,
  • Jeden z zespołów dba o pętlę zwrotną – stosuje testy jednostkowe, przegląd kodu, testy manualne i automatyczne, Przegląd Sprintu z interesariuszami, testy A/B
  • Drugi zespół realizuje założenia opisane w wymaganiach, bez przejmowania się pętlą zwrotną, może poza przeglądem kodu
  • Oba zespoły pracują przez pół roku

Czyje efekty pracy będą lepiej odpowiadały potrzebom użytkowników?

Jeśli pomysły okażą się nietrafione to np. po miesiącu, zespół pierwszy będzie miał okazję się o tym dowiedzieć, podczas gdy drugi będzie przez pół roku wykonywał projekt, który miał błędne założenia.

Stała pętla zwrotna pomaga uniknąć problemów i rozwijania błędnych założeń. To stały element pracy zespołów zwinnych. Bez niej jest trudniej o dostarczanie właściwych rozwiązań, a w dzisiejszych, zmiennych okolicznościach, to ważny aspekt.


Oceń ten post

[Głosów:5    Średnia:5/5]


Ten post jest częścią „300 słów” – serii, w które każdy z postów nie przekracza… 300 słów ;-) Seria jest próbą przedstawienia, w sposób lekki i zwięzły, podstawowych oraz nieco bardziej zaawansowanych zagadnień związanych z agile – tym samym nigdy nie wyczerpują one w pełni tematu. Więcej takich postów sprawdzisz tutaj

1 komentarz w “Co to jest „feedback loop” i czemu jest taka ważna?

  1. Dotknąłeś ważnej sprawy. Pętle zwrotne powinny pojawiać się na każdym poziomie pracy w IT. Zaczynając od czegos takiego jak TDD po wysokopoziomowe analizy efektów biznesowych. Plętla zwrona jest także jednym z pryncypiów, które prowadzą nas do devops i całego lean management.
    Jest jedna rzecz o której nie wspomniałeś: pętla zwrotna powinna być krótka – dawać informację w krótkim czasie. W Twoim przypadku dalibyśmy trzeci zespół, który sprawdza feedback loop raz na kwartał. To był by interesujący eksperyment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *