Jeszcze do jesieni 2017 roku, Scrum Guide sugerował, aby na Daily odpowiadać na trzy pytania – w uproszczeniu: co robiliśmy, co będziemy robili i czy widzimy jakieś problemy. Obecnie taka forma jest podana tylko jako przykład. Więc jak to robić?
Zespoły Scrumowe mogą tworzyć swoje formaty. Jest tu dużo miejsca na kreatywność. Ważne, aby Daily nie przekraczały 15 minut. Nie zmienia się także cel wydarzenia – plan na najbliższe 24h.
Będąc fanem eksperymentów testowałem z zespołami różne praktyki czy formaty. Kilka z nich, które zagrały dobrze, przedstawiam niżej:
#1 Używanie Wykresu Spalania (Burndown Chart)
- W formie tradycyjnej, “malowanej” ręcznie na Daily
- Wyświetlany na monitorze i krótko omawiany
To ciekawe narzędzie, ale też coraz rzadziej chyba używane. Bardzo je lubię za to, że bardzo ładnie wizualizuje potencjalne problemy (np. długa pozioma linia przez wiele dni, skoki do góry – wrzutki) i to ile zostało jeszcze roboty (co trudniej wyczytać z widoku tablicy z historyjkami/zadaniami).
#2 „Nie widzicie, że…”
Ten format pomaga zespołom skupić się na problemach i rzeczach, których nie widać na tablicy, zamiast rozmawiania o rzeczach, które każdy może wyczytać z tablicy (np. fakt, że w To Do jest 5 rzeczy, w tym jedna to „Usunięcie buga XYZ” a Jacek czeka na inspekcję kodu).
W takim formacie deweloper może zacząć wypowiedź od „Na tablicy nie widać, że… ” i rozszerzyć o specyficzny temat (np. „… że, komponent, który buduję ma problemy z poprawnym działaniem na Safari”).
#3 Rozpoczynanie od historyjek najbliższych ukończeniu…
… i następnie “cofanie się” do tych, które są dopiero “In Progress”. To może pomóc położyć akcent nieco mocniej na kończeniu pracy rozpoczętej.
#4 Product Owner bierze udział w Daily…
… i nie przeszkadza zespołowi (więcej tutaj, to jest bardzo “trudny” wątek, więc trzeba ostrożnie :))
#5 Bez TV, tabilcy czy czegokolwiek
Każdy, stojąc mówi: co robiłem, co będę robił i czy mam jakieś problemy. Bez tablic, wykresów itd. Taka surowa wersja, tylko zespół i słowa :) To jest mój ulubiony format, ale wymaga dużej dojrzałości i zsynchronizowania zespołu – jeśli nie każdy będzie skupiony i zaangażowany to ominąć go mogą ważne wątki itd.
P.S. Daily nie trzeba robić na stojąco, a “standup” to nie jest synonim Daily. Jakkolwiek akurat pozycja stojąca sprzyja temu, aby zrobić to szybko :)
A jakie Ty znasz ciekawe praktyki na Daily? Podziel się nimi w komentarzu!
4 odpowiedzi na “Jak robić Daily? 5 luźnych praktyk”
Dlaczego BC wychodzi z użycia?
Siema Gaba, nie wiem czy pytasz o to po czym wnioskuję czy o to jakie mogą być przyczyny?
Jeśli o to po czym wnioskuję: rzadsze używanie BC to tylko moje hipoteza. Po prostu odnoszę takie wrażenie – z rozmów z innymi Scrum Masterami, pracy z zespołami itp. Może masz inne?
Co do przyczyn: może być tak, że im niepotrzebne albo nie rozumieją jak czerpać wartość z takiego narzędzia. Może też być np. tak, że jest ono patologicznie wykorzystywane do tego, aby wywierać presję „dlaczego tak mało zrobiłeś od wczorajszego Daily?” i team chce uniknąć takich „rozmów” ;-)
Jakie są Twoje przemyślenia?
To ostatnie faktycznie może okazać się trudne dla wielu zespołów. U mnie coś takiego, taka spartańska forma, jest stosowana tylko w wypadku problemów technicznych. Dodatkowo jest niemożliwe do stosowania z zespołami rozproszonymi.
Pisząc o burndown charcie, że jest coraz mniej używany miałeś na myśli, że na codziennym spotkaniu czy ogólnie zespoły przestają go używać?
Pozdrawiam
Siema Sebastian,
Miałem na myśli to, że zespoły w ogóle przestają używać BC. Z tego co wiem, kiedyś był to integralny element Daily, wynikający ze Scrum Guidea i powszechna praktyka. Obecnie raczej rzadkość :)