Jak zdefiniować rolę Scrum Mastera? Co robi Product Owner? Za co odpowiada Zespół Deweloperski? Karty Utture pomagają sprawdzić rozumienie poszczególnych ról scrumowych, a następnie doskonalić się w ich wypełnianiu. Niepozorna, mała talia, która daje bardzo dużo inspiracji i wspiera nas w rozwoju.
Moje pierwsze doświadczenia z Utture, to duża dawka mieszanki: frustracji, zaciekawienia i inspiracji. Mieszanka ostatecznie bardzo pozytywna i to jest wielka moc tych kart – otwierają głowę. Co się stało konkretniej? Dla zabawy ułożyłem karty Product Ownera, w wersji online. Okazało się, że ułożyłem je niepoprawnie. Czyli nie umiem?
A wydawało się to takie łatwe! Zadanie, na poziomie pierwszym, w skrócie brzmi: po lewej ułóż karty zgodne z „Scrum Guidem”, a po prawej niezgodne. Musiałem opisać, które z zachowań/obowiązków PO wpisują się w Scruma, a które nie. Nie udało mi się to od razu. Aaaaa! 🤬 Domyślam się dlaczego tak się stało. Nauczyłem się pracować w sposób dostosowany do zespołów i organizacji, w których byłem. W praktyce, nierzadko odbiegamy od „książkowego Scruma”. Dodatkowo, karty Utture opisane są czasami w podchwytliwy sposób – coś z pozoru wydaje się idealnie pasować do scrumowego rozumienia roli Product Ownera, ale gdzieś jest haczyk. Szczegóły w adopcji Scruma są istotne.
Karty te zmusiły mnie do przemyślenia zagadnień z „Przewodnika po Scrumie” i ponownej jego lektury. Do tego zacząłem sobie zadawać pytania o sens poszczególnych praktyk scrumowych, jak wypełniać odpowiedzialności przypisane do ról itd. Nie należę do osób, które podążają ślepo za tym jak jest gdzieś napisane (np. w „Scrum Guide”), wręcz przeciwnie. Jednak rozumiem, że Scrum Guide jest taki, a nie inny, nie bez powodu . Te karty zmusiły mnie do tego, aby ponownie wrócić do tych powodów. To bardzo dużo jak na talię kart 🙂 Lżej mi się zrobiło, gdy dla roli Scrum Mastera już pierwsze ułożenie było w pełni poprawne hue hue.
Opis, cele, instrukcja
Karty Utture to zestaw, które może być wykorzystany do:
- autorefleksji i poszukiwania ścieżek rozwoju w danej roli
- edukacji innych na temat odpowiedzialności przypisanych danej roli
Obecnie dostępne są w wersji dla Product Ownera, Scrum Mastera, a w przygotowaniu jest talia dla Zespołu Deweloperskiego (zbiórka na Polak Potrafi tutaj).
Karty te są jak kompas dla poszczególnch ról – pomagają określić kierunek naszego rozwoju. Na poziomie pierwszym uczymy się o obowiązkach, np. Scrum Mastera – na ile je rozumiemy zgodnie z „Przewodnikiem po Scrumie” (to o tym poziomie pisałem we wstępie). Poziomy drugi i trzeci pozwalają nam dokonać refleksji na temat istotności naszych obowiązków, częstotliwości ich wypełniania, tego w jaki sposób je wypełniamy i z jaką energią. Następnie, na czwartym poziomie, planujemy swoje przyszłe działania – w ramach obowiązków, nad którymi najbardziej chcemy pracować w najbliższym okresie. Na poziomie piątym, członkowie naszego zespołu lub interesariusze, pomagają nam i oceniają wartość naszych poszczególnych działań – innymi słowy: feedback!
Na tym wideo autor tłumaczy czym jest Utture:
A tu pokazano kolejne poziomy:
Chcesz spróbować wersji online? Oto one:
http://utture.com/try/sm.html – Scrum Master
http://utture.com/try/po.html – Product Owner
Na początku miałem trochę problemów ze zrozumieniem idei. Instrukcje wydawały mi się skomplikowane, a cel rozmyty. Nie lubie takich sytuacji, bo zniechęcają mnie do narzędzia. Wydawało mi się też, że chodzi o „sprawdzian ze Scrum Guide’a” – whoot?
Z pomocą przyszły podszepty skrytej cierpliwości i autor Utture (Tomek Pawlak), który podesłał odpowiednie linki, wyjaśnił kilka kwestii itd. W praktyce okazało się, że układanie kart, przebieg takich sesji wcale nie jest trudny. Tu zaznaczę, że do tej pory użyłem kart do autorefleksji, ale już nie mogę się doczekać pierwszych sesji w grupie, czuję że będzie jeszcze ciekawiej.
Mechanizm Utture jest bardzo ciekawy, ale na pierwszy rzut oka może nie być zrozumiały. Wystarczy dać tej talii szansę, na spokojnie pochylić się nad instrukcją i zrobić pierwsze podejście, a rzecz będzie dużo jaśniejsza. Ja należę do zwolenników prostoty i lubię szybko przejść do działania, domyślnie jestem niecierpliwy 🤠 Dużą pomocą był dla mnie „Szybki start”. Jeśli autorowi udałoby się uprościć przekaz dotyczący „meta-celu” i instrukcji „gry”, to byłoby z dużym zyskiem dla projektu. Zastanawiasz się nad zdobyciem takiej talii? Pamiętaj o cierpliwości – ewentualna złożoność jest tylko pozorna, a Utture naprawdę inspiruje.
Wydanie
Talia zaprojektowana jest czytelnie, ale trochę nudno. Przydałoby się popracować nad fontem (rozmiar, krój), kolorystyką. Zapewne też niektóre teksty mogłyby zostać skrócone. Brakuje jakiegoś przewodniego elementu graficznego, który nadałby fajny charakter tym kartom (interesują kreska, oryginalne ikonki lub coś podobnego). To pomogłoby jeszcze bardziej zachęcić potencjalnych użytkowników do skorzystania z Utture. Jakość papieru, opakowania są wzorowe, więc karty powinny nam długo służyć i po czasie nadal prezentować się schludnie 😊
Podsumowanie
Bardzo lubię takie inicjatywy! Ktoś zauważa określony problem i buduje produkt, który go rozwiąże – krok po kroku, oddając kolejne wersje, uwzględniając opinie. Świetny przykład zwinnego podejścia 😀 Bardzo niepozorna talia, która pomaga rozbudzić nasze zwinne mózgi: zmusza do przemyślenia naszych ról i obowiązków. Nie spodziewałem się, że tak pozytywnie mnie zaskoczy. Polecam każdemu kto zaczyna swoją drogę w Scrumie albo poszukuje bodźców, które pomogą mu się ponownie rozwijać.