Kategorie
Książki - opinie

„Przemyślmy agile” – Klaus Leopold (opinia Agnieszki o książce)

Czytamy tę samą książkę i w osobnych postach publikujemy nasze opinie na jej temat, odpowiadają na te same pytania. W tym poście opinia Agnieszki. Jeśli chcesz poznać opinię Tomka, kliknij tutaj.

O czym jest ta książka?

“Przemyślmy Agile” opisuje historię dużej korporacji (600 pracowników), która pomimo wdrożenia zwinnych metod i narzędzi na tip-top, nie osiąga sukcesu w transformacji agile.

Na podstawie historii autor wskazuje czytelnikowi potencjalne przyczyny niepowodzeń i wskazówki co zrobić inaczej, aby transformacja agile nie była tylko przykrym wspomnieniem. 

Wprowadzając usprawnienia, zmiany w organizacji autor proponuje, aby spojrzeć na firmę z trzech poziomów: poziom operacyjny, poziom koordynacyjny oraz poziom strategicznego zarządzania portfolio.

Czytelnik dowiaduję się, że na każdym z tych poziomów powinny występować narzędzia takie jak: wdrożenie limitów WIP (work in progress), kultura feedbacku oraz wprowadzanie usprawnień na jego podstawie. Bez tych narzędzi podejście z transformacją w przykładowej firmie by się nie udało. 

Jaka jest ta książka?

Książka dostępna jest w formacie e-book. Składa się z 4 rozdziałów, napisana została potocznym językiem. Czytając tę książkę odniosłam wrażenie, że biorę udział w rozmowie z samym autorem 😊

Każdy rozdział przykuwa uwagę nie tylko dobrze rozmieszczoną treścią, ale również ilustracjami (jest ich naprawdę sporo 😍 ).
Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć niektóre opisy oraz zapamiętać wybrane informacje (szczególnie jeśli jesteś wzrokowcem tak jak ja 👀 ).

Co zapamiętałaś z tej lektury / co jest w niej wartościowe?

Autor zwrócił moją uwagę na to, aby wprowadzając zmiany patrzeć na organizację całościowo.

Jeśli jako organizacja chcemy dokonać zmiany sposobu pracy, musimy brać pod uwagę nie tylko zespoły operacyjne, ale również sposób pracy Zarządu.   

Jedną z wielu ważnych rzeczy, które zabieram ze sobą jako przypominajkę to stwierdzenie:

“Wdrożenie zwinnych metod to środek do osiągnięcia zwinności w biznesie, a nie jego cel”

Dla kogo jest ta książka?

Książkę rekomenduję osobom, które są przed przystąpieniem do transformacji agile lub są w trakcie tego procesu w swojej organizacji.

Dla Agile Coachów, Scrum Masterów, Konsultantów Agilowych, Managerów i nie tylko. To pozycja dla  każdej osoby która bierze udział we wprowadzaniu zmian w organizacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *