Kategorie
Książki - opinie

„Myślenie lateralne” – opinia o książce

Od małego, jak tylko usiedliśmy w szkolnej ławce, uczono nas rozwiązywania ćwiczeń/ problemów w sposób logiczny, który opiera się na powtarzalnych i systematycznych krokach: przeczytanie treści zadania, wybranie najważniejszych informacji, analizowanie i szukanie rozwiązania za pomocą wzoru lub opracowanego wcześniej szablonu itd. 🤯
Można inaczej!

Z rozwiązaniem przychodzi do nas Edward de Bono – autor książki “Myślenie lateralne”.

Myślenie lateralne to umiejętność kreatywnego wykorzystania swojego mózgu do znalezienia rozwiązań. 

Zasady myślenia lateralnego:

  • nie stosuj się do zasad, które nie istnieją
  • uważaj na etykiety
  • obserwuj szczegóły
  • nie trzymaj się rutyny

Chcąc rozwiązać problem lub wpaść na pomysł innowacyjnego produktu musimy się rozluźnić 💆‍♀️
Poprzez rozluźnienie nasz mózg zacznie łączyć wiele różnych ścieżek (pozbywa się barier), nie skupia się tylko na jednej metodzie ale na wielu alternatywnych. Rezygnujesz z gotowych rozwiązań w celu znalezienia tych bardziej optymalnych. 

Kojarzysz Burzę mózgów? Jeden ze sposobów znalezienia rozwiązania w grupie. Każdy przykleja swoje pomysły bez ograniczeń (im więcej tym lepiej), nie oceniając pomysłów pozostałych uczestników. Takie podejście idealnie wpisuje się w sposób myślenia lateralnego.

Zagłębiając się w kolejne strony książki dowiesz się, że nie musisz mieć racji na każdym etapie poszukiwań rozwiązań i nowych koncepcji w sposobie myślenia lateralnego.

Przeciwnie jest w myśleniu logicznym, który przytoczyłam we wstępie. Tam liczy się zgodność myślenia po każdym zakończonym etapie analizy, czyli jeśli nie zgadza się rozwiązanie A, to B też nie będzie poprawne.

Autor odnosi popełnianie błędów do spaceru po skalistej plaży 👣
Opcje są dwie.

Możesz przemieszczać się powolutku i ostrożnie, upewniając się, że na każdym etapie drogi równowaga jest zapewniona, zanim zrobisz kolejny krok. 

Druga opcja, poruszasz się szybko i zwinnie, że utrzymanie równowagi nie jest Ci potrzebne. Po dotarciu na miejsce, przychodzi chwila abyś spojrzał/a wstecz i wybierasz najpewniejszą drogę, by ponownie wrócić. 


Czy można się tego nauczyć?


Tak jak nauczyliśmy się myśleć logicznie, tak też jest sposób, aby nauczyć się myślenia lateralnego. W książce nie znajdziesz gotowych instrukcji rozwiązania problemów z zastosowaniem myślenia lateralnego, ale poznasz techniki, które będziesz mógł wykorzystać w praktyce. 


Dla kogo jest ta książka?

Książka zawiera 176 str.
Jest napisana w sposób zrozumiały, dzięki użytym przykładom z życia, jak np. wynalezienie adrenaliny 🤩
Polecam ją tym, którzy chcą zgłębić tajniki podejścia lateralnego lub szukają pomysłu na wynalezienie innowacyjnego rozwiązania, niezależnie od branży 🙂


Link do sklepu, gdzie można zakupić książkę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *