Kategorie
Książki - opinie

„Succeeding with Agile” – Mike Cohn (recenzja książki)

“Succeeding with Agile: Software Development Using Scrum” to wypełniona po brzegi wiedzą, obowiązkowa lektura dla każdego kto chce zawodowo pracować ze Scrumem.

Książka zaczyna się od rozdziałów, które poświęcone są wchodzeniu organizacji w Scruma. Dowiadujemy się zatem jak to złożony proces, jakie problemy możemy napotkać i jak je pokonywać. Mike Cohn podpowiada jak zacząć (“Start Smart or Go All In”) i rozwinąć ten proces tranzycji. W książce znajdziemy pełno przykładów praktycznych z życia zawodowego autora. Co ciekawe, cały temat jest tak opisany, że nawet jeśli w Twojej firmie już od jakiegoś czasu robi się Scruma to na podstawie lektury możesz zobaczyć kilka rzeczy: co poszło nie tak przy tranzycji, czemu ktoś się sprzeciwia Scrumowi i jak z tym walczyć, jak istotna jest generalnie kultura organizacji dla dobrego wykorzystania tego frameworku itd.

Jedną z fajniejszych rzeczy w całej książce jest “Objection”. Przy każdym temacie autor bierze na warsztat najpopularniejsze argumenty “przeciwników Scruma”, np. taki, że nie da się dużych projektów prowadzić zwinnie – o mitach tego typu pisałem także w “Nieprawdziwe opinie o Scrumie, których nie lubię najbardziej”. Każdy taki „argument” odpiera, uzasadnia swoje stanowisko. Z tego elementu książki płynie dużo nauki jak radzić sobie z objekcjami. Mike powołuje się naprawdę na życiowe i bardzo typowe przypadki, z którymi sądzę, że każdy kto próbuje krzewić idee zwinności się spotkał.

Autor przechodzi z nami w sumie przez cały framework – omawia wydarzenia scrumowe, artefakty, wartości. Opisuje jakie powinny mieć cechy (np. Product backlog). Książka jest także swoistym zestawem dobrych praktyk scrumowych.

Należy też pochwalić to jak Mike’owi udało się pokazać pracę w Scrumie w perspektywie całej organizacji. Nie skupia się tylko na Scrum Teamie i tematach ściśle do niego przylegających. Nawiązuje do HR, zarządu, menadżerów. To ważne, bo zwinne podejście ma duży wpływ na inne działy, ale także potrzebuje wsparcia całej organizacji i zrozumienia kultury Agile przez wszystkich.

Autor dotyka też lekko tematu skalowania Scruma. Żałuję, że nie omawia go dokładniej, tylko główne wątki, ale to zrozumiałe – na ten temat należałoby napisać bardzo podobnej grubości, oddzielną książkę :)

Mike Cohn w “Succeeding with Agile: Software Development Using Scrum” odpowiada na mnóstwo pytań i problemów. Jak budować zespoły? Jak zacząć wprowadzanie Scruma w organizacji? Jak powinien wyglądać product backlog i inne artefakty? Co z jakością? Można powiedzieć, że w znacznej części po prostu opisuje modelowe działania Scruma i daje praktyczne porady do tego jak wprowadzać je w życie, jak walczyć z oporem wobec tranzycji. Ta książka przyda się zarówno tym, którzy stoją przed wejściem w zwinność jak i tym którzy już od jakiegoś czasu próbują ją stosować. Sądzę, że każdy kto zawodowo zajmuje się Scrumem powinien mieć tę książkę na swojej półce.


Jeśli chcesz więcej to może zainteresuje Cię jeszcze inna książka Mikea – na temat User stories.

W poście użyto ilustracji Designed by Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *