W pandemii zwracamy większą uwagę do jakości narzędzi dostępnych w sieci. Tylko one nam teraz pozostały 😔
W tym blog poście chcę się z Tobą podzielić wrażeniami z użytkowania tablicy online – MIRO, która na ten moment spełnia nasze warsztatowe potrzeby.
Miro to biała, skalowalna tablica online. Posiada wiele przydatnych funkcji, które możesz wykorzystać na warsztacie online czy na lekcjach zdalnych. Są dostępne dwie licencje: wersja bezpłatna oraz płatna. W dalszej części blog posta opisałam, które funkcje są warte, aby przejść na płatną licencję. Decyzję podejmiesz samodzielnie, czy będzie Ci to potrzebne 😉
Czas przejść do omówienia wybranych funkcji, które znajdziecie w wersji darmowej i są naszym zdaniem bardzo przydatne 👌
Edycja treści przez kilka osób na raz!
Zacznę od funkcjonalności, która jest must have, szczególnie dla trenera na warsztacie. Jest to możliwość pracy asynchronicznej. Kilka osób jednocześnie może dokonywać edycji treści, dodawać elementy i to bez żadnych przeszkód. Wystarczy, że udostępnisz bezpośredni link do tablicy Miro.
Śledzenie uczestników
W tej tablicy online masz również opcję śledzenia kursorów uczestników. Dzięki temu wiesz w którym miejscu znajdują się na tablicy i na co w danym momencie zwracają uwagę (nikt się nie zgubi 🙂 ) A jeśli nawet tak by się stało, jest opcja skierowania wszystkich w jeden wskazany punkt na tablicy – można dokonać tego poprzez link do konkretnego obiektu albo poprzez przycisk “przyprowadź wszystkich do mnie”. Sprytne! 😄
Przyklejanie post-itów
Tworzenie kolorowych positów i tworzenie na nich treści to nic niezwykłego, w większości każda inna tablica online to ma. ALE w MIRO, jest to bardzo intuicyjne i szybkie. Klikasz 2x, kopiujesz, edytujesz i umieszczasz, a jak coś pójdzie nie tak to szybko możesz usunąć. Możesz zrobić to samo za pomocą skrótów albo kopiując i wklejając (ctrl/cmd + c, ctrl/cmd + v).
Gotowe szablony
Chcąc zrobić prezentację, przedstawić dane w ustrukturyzowany sposób masz do wykorzystania dużą liczbę gotowych szablonów z tabelkami, obrazami. Znajdziesz m.in szablony do Mind map, UML Diagram, User Persona. Jest duży dostęp do ikon, obrazów googla (dodawane bezpośrednio z MIRO). A dla fanów wyrażania emocji w wizualny sposób, możliwość dodawania emojis do elementów 🔥 🦄 ✌️
Opcja skomentuj
W miro jest opcja dodania komentarza w dowolnym miejscu na tablicy. Możesz oznaczyć wybrane osoby wpisując @Imię w komentarz, aby dostały powiadomienie. Jest to przydatna opcja gdy przygotowujesz prezentację z drugą osobą, nie ma konieczności korzystać z dodatkowych kanałów komunikacji. Komentarze takie można “rozwiązywać”, dzięki czemu łatwo rozpoznać, które komentarze zostały rozstrzygnięte, a które jeszcze czekają.
Blokowanie wybranych elementów
W momencie gdy udostępniasz tablicę większej grupie osób istnieje duże ryzyko, że ktoś przesunie/usunie grafikę lub tekst w prezentacji. Aby się tym nie stresować jest możliwość zablokowania przesuwania wybranych lub wszystkich elementów na tablicy. I wtedy nikt nic nie ruszy 😎
Sprawdziłam również aplikację mobilną i wersję mobilną (przeglądarka www):
- dobra rozdzielczość w wersji mobilnej. Dostępna i jedyna funkcja z której możesz skorzystać to opcja dodawania komentarzy na tablicy.
- w aplikacji mobilnej – są dostępne funkcje, które umożliwiają aktywne wzięcie udziału na workshopie – np. dodawanie postów. Wiadomo – na telefonie musisz się liczyć z mniejszym rozmiarem ekranu oraz z koniecznością posiadania zwinnych umiejętności przybliżania i oddalania widoku 🔍
Wersja płatna MIRO – co daje?
A jeśli chodzi o wersję płatną tego narzędzia to zdecydowanie pracę ułatwia:
- timer widoczny dla wszystkich uczestników,
- możliwość oddania głosu na post-ity oraz automatyczne posortowanie ich według punktów (świetnie się sprawdzi przy podejmowaniu decyzji np. na sesji brainstormingu lub retrospektywie),
- wyeksportowanie tablicy do formatu pdf w wysokiej rozdzielczości,
- dla osób, które tworzą wiele projektów – możliwość zachowania w portfolio więcej niż 3 tablic.
Oczywiście nie jest tak kolorowo jakby się mogło wydawać 🍭 …
Mam duży minus dla osób odpowiadających za kontakt z klientem zarówno indywidualnym jaki i komercyjnym.
Krótka historia…
Staraliśmy się z Tomkiem zostać partnerami MIRO, ale cała komunikacja z MIRO trwa już bardzo długo. Tomek miał też problem, aby uzyskać bardziej spersonalizowane dokumenty, które potrzebne były mu do współpracy między firmami – wszystko trwało długo i w bardzo pokręcony sposób.
Mimo to przymykam oko na sposób komunikacji i używam tablicy MIRO często. Produkt zdecydowanie wygrywa na tle innych konkurencyjnych narzędzi.
Podsumowanie
Podsumowując, miro to narzędzie intuicyjne. Z mojego doświadczenia uczestnicy spotkań, szkoleń nie mają problemu, aby ogarnąć podstawowe rzeczy. Mimo to zawsze przed pierwszym użyciem warto zarezerwować kilka minut na rozgrzewkę i przedstawić krótką instrukcję jak w tablicę klikać. Jako prowadzący będziesz czuł się pewniej.
P.S. Od Tomka: 2 lata temu miałem inne potrzeby związane z tablicami online. Wówczas MIRO wg mnie przegrywało np. z Jamboardem. Dlaczego? Wówczas potrzebowałem prostszych narzędzi. Dzisiaj jednak korzystam już tylko z MIRO i wydaje mi się on wystarczająco prosty, aby proponować go nowicjuszom. Jeśli interesują Cię jednak też inne narzędzie to część z tych opinii możesz sprawdzić w starym poście tutaj.
W odpowiedzi na “Tablica online – MIRO (opinia)”
Rzetelnie! <3