Kategorie
Narzędzia

Najlepsza apka do notatek, zadań, dokumentacji – Notion

Bardzo długo szukałem cyfrowego Świętego Graala 😉 Potrzebowałem aplikacji do zapisywania notatek i zadań. Każda miała jakieś wady i ją porzucałem na rzecz kolejnej, która ich nie miała, ale… jak się okazywało miała wady inne. Od około roku już nie zmieniam, bo znalazłem tego Graala – przedstawiam Państwu Notion.

Wstęp tego postu może brzmi jak opis stworzony przez podekscytowanego nastolatka, który znalazł kolejny fajny bajer w swoim życiu i pewnie zaraz go porzuci, ale… Notion serio jest świetne. Serio, serio. A ja dawno już nie jestem nastolatkiem ☹️

Używam tej aplikacji do kilku podstawowych spraw:

 • lista zadań w pracy, w domu itp.
 • backlog rzeczy na ten blog
 • notatki – np. co naprawiałem w samochodzie, ciekawe cytaty z książek
 • teksty na bloga

Testowałem wcześniej – Trello, Google (Drive i Docs, Keep), pełno aplikacji z listami zadań: To Do od Microsoftu, Remember The Milk, Todoist, Asana itd. Problem główny: za dużo aplikacji.

Przykładowo w To Do microsoftowym mogę mieć zadania, ale już trudniej w nim prowadzić notatki, bo nie do tego jest przeznaczony, więc… Do notatek i pisania tekstów używałem Google Docs. Próbowałem też zrobić mix Google Keep, Google Docs, Lista zadań Google. Nic z tego – efektem było zawsze używanie kilku aplikacji – każda z innym przeznaczeniem i przez to miałem mętlik.

Notion to jedno narzędzie, które mi to wszystko spina – jeśli potrzebuję napisać tekst, dodać zadania, oznaczyć daty, stworzyć zakładki, zauploadować zdjęcie – to wszystko mogę zrobić w Notion. Mogę te same zadania zaprezentować sobie w formie listy (tabeli) albo tablicy kanbanowej. W każdym zadaniu mogę wpisywać szczegóły, dodawać etykiety… Nie dam rady wymienić tych wszystkich możliwości 😄

Można powiedzieć, że Notion jest takim rozbudowanym organizerem. Nie jest to „kolejny edytor tekstu albo to do lista”, nie jest też to coś przekombinowanego. Centrum notatek, list, sprytnie połączonych.

A oto jak twórcy aplikacji opowiadają o niej:

Do czego można używać Notion?

Uff… trudno wyczerpać odpowiedź na to pytanie. Spróbuję podać kilka konkretów:

 • zarządzanie projektami, backlogiem
 • tablice kanbanowe, ogarnianie pracy w zespole
 • roadmapy
 • wiki, dokumentacje, wiedza
 • notatki – ze spotkań, osobiste, ciekawe cytaty itp.
 • wszelkiego rodzaju listy – zakupowe, filmów do obejrzenia, bucket list, zadania
 • pamiętniki, bullet journal

Jak korzystać i jak zacząć?

Notion, jak pewnie się domyślacie, synchronizuje się przez chmurę, więc jest kilka opcji do wyboru: w pracy korzystam w przeglądarce, a poza tym z aplikacji mobilnej (są wersje Androidowe i na iPhone). Gdy ktoś lubi aplikacje dekstopowe, zamiast przeglądarek, to też na Maca i Win taką opcję będzie miał. Przygoda zaczyna się pod adresem https://www.notion.so .

Początkowo mnogość funkcji może przytłaczać. Możemy mieć wrażenie, że to skomplikowane narzędzie. Moja rada: nie zniechęcać się, to naprawdę tylko kilka minut zanim zrozumiesz jak się poruszać po Notion. Polecam też użycie gotowców (https://www.notion.so/templates) – stworzenie kilku stron z różnych szablonów i pokilkanie sobie dla sprawdzenia co i jak działa.

Notion ma już sporo tutoriali, pewnego rodzaju społeczność, która dzieli się swoimi szablonami i poradami. Jeśli chcesz zobaczyć takie „wprowadzenie” to poniższe wideo może Ci uchylić rąbka tajemnicy:

Podsumowanie

Trochę mało krytyczna ta opinia, co? Jak mógłbym inaczej skoro ta apka mi tak ułatwia życie? Jasne, że ma też jakieś minusy (np. chciałbym mieć większy wybór fontów), ale są one tak nieznaczące, że nie widzę sensu, aby moi czytelnicy tracili wzrok na ich poznawanie ^_^ Polecam!

No i zapomniałbym… Tak, Notion ma bezpłatny plan. Mi on wystarcza 🙂


Nie przegap kolejnych fajnych postów i podcastów! Zapisz się na newsletter!

Przetwarzamy…
Udało się!

2 odpowiedzi na “Najlepsza apka do notatek, zadań, dokumentacji – Notion”

Ooooo tak<3 Przerzuciłem się na Notion z Trello i kilku innych narzędzi i ani razu nie zatęskniłem. Na moje potrzeby – blogera w zupełności wystarcza mi podstawowy darmowy plan. Teraz przerzucam na Notion wszystkie aktywności designerskie i zobaczymy jak tutaj się sprawdzi:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *