„Kanban in action” M. Hammarberg, J. Sunden – opinia o książce

Autor: 25/09/2019 19 maja, 2021 Książki

Warto wracać do podstaw. Tak też chciałem zrobić z Kanbanem – chciałem sobie odświeżyć ten temat. Ta książka się świetnie do tego nadała, bo stanowi obszerne wyłożenie fundamentów tego podejścia i kilka fajnych dodatków.

Dużo o „Kanban in action” nie napiszę, bo to nie jest książka wyróżniająca się stylem, fabułą czy czymkolwiek podobnym. Nie zaskakuje rewolucyjnymi treściami ani oryginalnym podejściem. Ot, „zwykła” pozycja o Kanbanie, solidnie zrobiona. Zatem co tu się rozpisywać? 😊

W tej książce Kanban wyłożony jest w sposób prosty, zwięzły, nieskomplikowany. Autorzy (Marcus Hammarberg oraz Joakim Sunden) do narracji wykorzystują zespół „Kanbaneros” i próbują całość przedstawić jako pewnego rodzaju storytelling. Jest to zatem „historia” zespołu, który chce spróbować podejścia Kanbanowego i zaczyna wdrażać poszczególne jego elementy: tablicę, na której wizualizowana jest praca, limity WIP itp. Jak zatem już się pewnie domyślasz – na przykładzie Kanbaneros można przejść przez teorię i praktykę Kanban.

„Kanban in action” ma wszystko czego potrzeba, aby rozpocząć swoją przygodę z Kanbanem i optymalizować proces. Przeczytamy zatem o 3 zasadach (wizualizacja, lilmitowanie WIP, zarządzanie flow), planowaniu, metrykach, idei Kaizen. Nawet więcej – Marcus i Joakim opisują też jak uczyć Kanbana („Teaching kanban through games”) oraz różne problemy implementacyjne („Kanban pitfalls”).

Do tej pory nie czytałem wielu książek poświęconych ściśle Kanbanowi, od podstaw, ale po tej pozycji już takiej potrzeby raczej nie będę miał 😆 Po prostu „Kanban in action” to dobra książka, która w przystępny sposób wykłada tematykę i nie mam potrzeby szukać niczego więcej 👌 Oczywiście do następnego razu, gdy zechcę odświeżyć sobie temat 😀 Jeśli Ty też szukasz jakiejś pozycji, która pomoże Ci poznać podstawy kanbanowego podejścia, to ta książka sprawdzi się doskonale.

Moja ocena 3,5/5

1 komentarz

Dodaj komentarz