Kategorie
Teoria

Ile czasu powinien trwać Sprint (w Scrumie)?

Scrum Guide mówi, że do 4 tygodni. Jednak w takim pytaniu kryje się, najczęściej, pytanie nr 2: „jaki jest optymalny czas trwania sprintu?”. I na oba te pytania próbuję odpowiedzieć w tym tekście.

Czemu 4 tygodnie to max? Autorzy Scruma wywnioskowali, że okres jest dostatecznie krótki, aby zadbać o jakąś pętlę zwrotną, a dostatecznie długi, aby dostarczać nawet skomplikowane rozwiązania.

Nie zmienia to faktu, że to rzadka praktyka, aby stosować 4-tygodniowe Sprinty. W zależności od firmy, produktu i projektów, może to być zbyt długi czas. Trudno o planowanie na 4 tygodnie do przodu, informacja zwrotna  po takim czasie jest zbyt rzadka. Motywacja Zespołu jest także inna, niż przy krótszych sprintach – timebox ma znaczenie psychologiczne.

Najczęstszą praktyką są Sprinty dwutygodniowe, bo wydają się one godzić sensownie dynamikę z przestrzenią na pracę nad bardziej skomplikowanymi rzeczami. Czy to jednak rzeczywiście optymalne rozwiązanie? ;-)

Miałem także okazję pracować w zespołach, które korzystały ze Sprintów jednotygodniowych i w ich przypadku miało to znakomite uzasadnienie – zespoły wykonywały pracę dla klientów zewnętrznych i dzięki Sprintom jednotygodniowym zapewniały sobie bardzo częstą pętlę zwrotną, którą uwzględniały w kolejnych pracach. Wydarzenia scrumowe (Retro itd.) odbywają się częściej w sprintach 1-tygodniowych. Są wprawdzie krótsze, ale ludzie podskórnie odbierają je jako większe obciążenie. Dynamika pracy, odczuwana jest wówczas jako większa, ale to kwestia przyzwyczajenia i poznania dobrych stron tak krótkich Sprintów.

Najważniejsze, aby Zespół poszukał swojej optymalnej długości trwania Sprintu. I na pewno niech nie przekracza 4 tygodni :) Przy wyborze długości trwania Sprintu, warto uwzględnić: znaczenie dla klientów i organizacji, możliwości zespołu, dynamikę w Sprintach itp. Na początek można eksperymentować i po czasie na pewno znajdziecie swój rytm. Ważne, aby potem był już stały. Powodzenia!


Oceń ten post

[yasr_visitor_votes size=”large”]


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *