Kategorie
Narzędzia

Na co zwracam uwagę, gdy kupuję motywy WordPressa?

Jedną z fajniejszych rzeczy w WordPressie jest możliwość zmiany jego wyglądu w bardzo prosty sposób i bez konieczności kodowania. W tym celu stosujemy motywy (themes), które mają już zdefiniowane style, funkcje, układ, a my tylko się nimi bawimy i je modyfikujemy za pomocą suwaków, checkboxów itp. W tym poście piszę o tym na co zwracam uwagę, kupując motywy.

Płatne motywy – co warto sprawdzić?

Zapewne chcesz, aby motyw posłużył Ci jak najdłużej. WordPress jest dość często aktualizowany (np. ze względów bezpieczeństwa). I tak samo powinno być z szablonem – musi on być kompatybilny z najnowszą wersją WordPressa, a oprócz tego regularnie aktualizowany. Zatem sprawdzam: datę ostatniej aktualizacji i kompatybilność z wersjami WP.

Na stronie, na której chcę kupić motyw, szukam ocen. Po prostu warto zobaczyć jak dany szablon jest oceniany przez innych użytkowników. Wszelkiego rodzaju referencje, testmionials, listy partnerów też mogą podpowiadać co nieco.

Oprócz opinii wyrażonych przez ocenę (“gwiazdki”), koniecznie trzeba zajrzeć w sekcję komentarzy. Jeśli strona, na której chcę kupić motyw, nie ma takiej sekcji to szukam wszelkich fanpejdży, używam Google. Komentarze to w tym przypadku najważniejsze źródło wiedzy. A czego w nich szukać? Oprócz samych opinii zwracam uwagę po jakim czasie użytkownicy otrzymują odpowiedzi od autorów motyw (i czy je w ogóle dostają) – bo mogę znaleźć się w sytuacji, w której będę potrzebował szybkiej pomocy od twórcy szablonu.

Czasem w komentarzach można także znaleźć linki do stron, na których zastosowano dany motyw – warto podejrzeć jak innym udało się go zastosować.

Generalnie zauważyłem, chociaż może to daleko idące uproszczenie, że dobrzy dostawcy motywów działają wg pewnego modelu: są to indywidualni twórcy (lub względnie grupy), którzy stworzyli jeden motyw i go rozwijają, dbają o niego i skupiają się tylko na nim. Koncentrują się na wolumenie sprzedanych licencji, dotarciu z dobrym jednym produktem do wielu klientów. Wynika to z tego, że najczęściej ich motywy wyposażone są w tak wiele opcji dostosowywania, włącznie z pluginami typu Visual Composer czy Page Builder, że wolą skoncentrować się na jednym, ale zrobić to bardzo dobrze – aktualizować, odpowiadać na zgłoszenia bugów itd. Ich szablony odpowiadają potrzebom tak szeroko, że nie muszą tworzyć kolejnych.

Przykładami takich dobrych deweloperów są ThemeNectar oraz ThemeFusion. Zwróć uwagę jak reagują na komentarze, jakie mają oceny i ile sprzedali motywów. A skupiają się, przynajmniej w chwili gdy to piszę, tylko na jednym motywie. Ich produkty posłużą zarówno grafikom jako portfolio, sklepom, prawnikom, warsztatom samochodowym itd.

Pozostaje jeszcze ostatni temat. Przed zakupem koniecznie przeklikuję się przez demo. Przed zakupem klikam we wszystkie możliwe przyciski dostępne na demo, sprawdzam stronę na smartphonie, pod różnymi przeglądarkami, otwieram obrazki, zapisuję, zaznaczam, kopiuję, sprawdzam jak działają komentarze. Niejednokrotnie znajdowałem bugi w wersjach demonstracyjnych. Warto poświęcić tę chwilę :)

 

Podsumowanie

Jak widzisz, jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę, a które pozwolą Ci uniknąć wydania pieniędzy na coś słabego. Jeśli zatem chcesz zakupić motyw WordPress to klikaj w demo, czytaj uważnie komentarze, daj sobie czas na przemyślenie. Życzę Ci powodzenia! Jeśli masz już doświadczenie w zakupach i obsłudze WP, a jest coś co Twoim zdaniem warto uwzględnić w tym wpisie – zostaw info w komentarzu. Jeśli masz jakieś pytania to też śmiało je zadawaj – bardzo chętnie odpowiem.


Do WordPressa przydadzą Ci się jeszcze wtyczki (pluginy). Sprawdź te, które kiedyś mi się przydały.

Wykorzystane ilustracje / grafiki / zdjęcia: Avi Richards,

W odpowiedzi na “Na co zwracam uwagę, gdy kupuję motywy WordPressa?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *