Kategorie
Narzędzia

Kreatory stron www – przegląd i opinie

Dzisiejszy świat oferuje bardzo dużo możliwości w zakresie budowania stron. Kreatory to  jedna z nich. Pozwalają zbudować wizytówkę, portfolio czy bloga w bardzo krótkim czasie (dosłownie kilka godzin) i są stosunkowo tanie. Jednocześnie każdy z nich nakłada pewne ograniczenia (wygląd, opcje edycji) i m.in. z tego tytułu nie każdy je lubi. W tym poście opisuję kilka przykładowych kreatorów.

Do tej listy wrzuciłem takie serwisy, które pozwalają założyć konto przez www, a następnie stworzyć swoją stroną za pomocą edytora (w oparciu o WYSIWYG, przeciągnij i upuść itp.). Tym samym, nie pokazuję tu CMSów, które można instalować na swoim koncie hostingowym, wymagających ewentualnych konfiguracji, instalowania wtyczek itd. (jak np. WordPress). Wiem, wiem – WP też daje opcje hostowaną u siebie, tak jak Joomla! czy Drupal, ale nie w tym rzecz. Przedmiotem tego wpisu są kreatory stron, które możliwie szybko pomogą zbudować witrynę, najczęściej bez najmniejszej wiedzy „technicznej”. Kolejność przypadkowa :)

 

kreator stron www przykłady

 

#1 Squarespace – dobrze zaprojektowane szablony

Squarespace słynie z dobrze zaprojektowanych szablonów, które mają sporo opcji personalizacyjnych. Twórcy nawet reklamują swoje rozwiązanie hasłem “Make it beautiful”, witając nas na stronie głównej. I to hasło całkiem nieźle oddaje czym jest Squarespace.  Autorzy platformy raczej docierają do klientów o konkretnych potrzebach – poszukujących ładnego i użytecznego designu, który pozwoli im szybko ogarnąć stronę www. Squarespace jest wyposażony także w opcję sklepu online (płatności kartą, PayPal i Apple Pay). Jeśli ktoś chce zacząć tylko od luźnego blogowania albo założyć wizytówkę swojej lokalnej firmy bez ponoszenia kosztów to polecałbym raczej inne opcje (istnieją na rynku również opcje „budżetowe” czy wręcz bezpłatne). Jeśli ktoś jest jednak np. projektantem graficznym, który potrzebuje narzędzia do budowy eleganckiego portfolio, jest gotowy zapłacić za dobrze zaprojektowaną stronę, a może także dodatkowo chce sprzedawać swoje ilustracje to wielce prawdopodobne, że będzie zadowolony. Dodam, że Squarespace jest hostowany przez sam serwis, ale  deweloperzy też znajdą coś dla siebie co poszerza nieco możliwości Squarespace -> https://developers.squarespace.com/.

Przydatne linki

Cennik – https://www.squarespace.com/pricing
Przegląd funkcji – https://www.squarespace.com/feature-index
Przegląd szablonów (wygląd) – https://www.squarespace.com/templates

#2 Weebly – popularny kreator bez fajerwerków

Weebly chwali się, że zaufało im już 30 milionów ludzi na świecie. To całkiem niezły wynik w sumie. Z przykładowych stron, którymi się chwalą wywnioskować można, że z ich usług korzystają głównie mniejsi przedsiębiorcy, rzemieślnicy, pasjonaci. Wykonane przez nich witryny wyglądają OK, ale do pełni szczęścia im jednak trochę brakuje – wiele zależy od tego co właściciele witryn “wyklikają”, ale sam kreator stron mógłby bardziej sprzyjać budowaniu czegoś ładnego. Zaletą Weebly będzie pewnie próg wejścia, który jest naprawdę mały – w sumie bezpłatnie, bez wiedzy programistycznej, można postawić wizytówkę online. Dla niektórych wystarczy, więc pewnie pozostanie to kwestia decyzji opartej na cenie i tego typu aspektach. W wersji bezpłatnej Weebly wrzuci nam na stronę reklamy i nie podepniemy witryny pod naszą domenę.

Przydatne linki

Cennik – https://www.weebly.com/pricing
Funkcje – https://www.weebly.com/features

 

#3 Wix – kolejny popularny kreator

Na stronie serwisu można przejrzeć kilka przykładów witryn zbudowanych z wykorzystaniem tej platformy i wybrane z nich wyglądają naprawdę nieźle. Z tego co zauważyłem to głównie na Wix powstają wizytówki, portfolia, strony rzemieślników, artystów czy sklepów. Pewnym zastosowaniem pewnie mogą być też tzw. landing pages. Jest to dość popularny kreator stron, porówuje się go często do Weebly mimo kilku drobnych różnic. Opcja bezpłatna, którą oferuje Wix dorzuca do witryny dodatkowy baner, reklamujący platformę. Ponadto opcja darmowa nie daje możliwości podpięcia swojej domeny co może być irytujące – zawsze można przejść na wersje wyższe ;-) Sądzę, że dla wielu średniowymagających klientów Wix będzie bardzo w porządku – szybki, w sensownej cenie, wyglądający wystarczająco ok.

Przydatne linki

Cennik – https://pl.wix.com/upgrade/website
Funkcje – https://pl.wix.com/features/main

 

#4 WebWave – polska alternatywa godna uwagi

Całkiem miłym zaskoczeniem było natrafienie na WebWave. Jest to kreator polski i jest naprawdę niezły. Jeśli prowadziłbym jakiś lokalny biznes to rozważałbym korzystanie z tego serwisu do założenia swojej wizytówki. W środku sam edytor stron wygląda przyjaźnie i intuicyjnie, działa szybko, bez zawieszania. To co za jego pomocą można uzyskać też jest niczego sobie (patrz „Przydatne linki” i przykłady stron). Wybór predefiniowanych szablonów jest OK, wpisuje się w obecne trendy jakościowo i stylistycznie. WebWave oferuje także wersję bezpłatną – z losowo przydzielonym adresem, z banerem serwisu, bez opcji podpięcia własnej domeny. Mocno kibicuję tej firmie, bo ma duży potencjał, a ich produkt jest dobrze przygotowany. Na pewno będę obserwował ich rozwój.

Przydatne linki

Cennik – https://webwavecms.com/Oferta
Przykłady stron zbudowanych z WebWave – https://webwavecms.com/Strony-www

 

#5 Strikingly – dobry wybór do one-page

Ten kreator stron nie wyróżnia się szczególnie na tle innych na pierwszy rzut oka, ale ponieważ stawia głównie na tzw. “one-page sites” to temat tworzenia takiej struktury ma bardzo dobrze opanowany co jest jego podstawową cechą i zaletą. Użytkownicy poszukujący kreatora tego typu stron mogą być zadowoleni. Na pewno ma nieco inny zarządzania strukturą treści (opcje w edytorze), który polega głównie na dodawaniu kolejnych sekcji i przesuwania ich względem siebie. Strikingly daje to czego w sumie można oczekiwać od takiego narzędzia i już. Wyklikamy za jego pomocą swoją stronę, a od niedawna także sklep online. Serwis udostępnia opcję bezpłatną, która pozwala poczuć jak działa edytor, ale szybko można złapać się na tym, że opcje płatne mają “bajery”, które my też chcemy – dobra “przynęta”. Platforma skupia się na stronach typu “one-page” jak pisałem wyżej, ale w wersji Pro jest także opcja stworzenia typowych podstron („multipage”). W zakresie wyglądu Strikingly nie odstaje od bieżących trendów i gotowe motywy, które oferują swoim użytkownikom są dobrej jakości – wg mnie lepsze nawet od wspomnianych wyżej Wix czy Weebly.

Przydatne linki

Cennik – https://www.strikingly.com/s/pricing
Przegląd stron stworzonych za pomocą Strikingly – https://www.strikingly.com/s/discover

 

#6 Voog – edytor z dużym potencjałem

Całkiem fajny edytor z wyborem niezłej jakości szablonów stron. Pod względem wyglądu szablonów jest porównywalny z Strikingly, nieco mniej może z Squarespace, ale widać duży potencjał i ambicje twórców :) Edytor ma kilka ograniczeń związanych ze strukturą layoutu (podział na kolumny) i wymaga jeszcze rozwoju, ale nie jest źle – wielu osobom może to pasować. Edycja strony jest banalnie prosta. To co jest fajne to umiejscowienie paska z opcjami edycji na dole – większość edytorów ma go gdzieś z boku, a tu jest on na dole co w sumie jest chyba lepszym rozwiązaniem, szczególnie na nieco mniejszych rozdzielczościach ekranów. Seriws nie posiada opcji bezpłatnej.

Przydatne linki

Cennik – https://www.voog.com/pricing
Przykładowe strony zbudowane za pomocą Voog – https://www.voog.com/tour/featured-sites
Możliwości integracyjne platformy – https://www.voog.com/tour/integrations

 

#7 Webflow – wow, to jest kreator

Ten serwis zaintrygował mnie jedną rzeczą na początku – na ich stronie głównej umieścili przycisk, po którego kliknięciu można sprawdzić jaki kod HTML strony zbudował edytor. Niby nic takiego, ale inni tego nie robią :) Zajrzałem głębiej i zrozumiałem – Webflow nie chce dostarczać prostego kreatora dla wszystkich, a celują raczej w osoby, które mają głębsze potrzeby. Webflow to najbardziej zaawansowany edytor stron www, który sprawdzałem w ramach przygotowywania tego wpisu. To już poniekąd kompleksowe narzędzie, które pozwala sprostać wielu wymaganiom i z powodzeniem przygotowywać dobrej jakości, nawet złożone strony dla klientów. W kilku miejscach Webflow chwali się, że jest dobrym narzędziem dla projektantów – w sumie dużo w tym racji. Wyobrażam sobie sytuacje, w których pomijamy Sketcha czy Photoshopa i propozycja dla klienta robimy od razu w Webflow. Ze względu na mnogość opcji i edycji nie polecałbym go komuś jednak kto chce szybko zrobioną stronę tylko dla siebie, chce ją raz zbudować i zapomnieć o jej edycji na wiele miesięcy, bo są do tego prostsze i szybsze rozwiązania. Uwzględniając stosunek ceny do możliwości Webflow wypada doskonale.

Przydatne linki

Cennik – https://webflow.com/pricing
Przykłady stron zbudowanych z pomocą Webflow – https://webflow.com/discover/popular#recent
Funkcje – https://webflow.com/features

 

Kreatory stron www – opinie, podsumowanie, komentarz

CMSy czy kreatory stron mają swoich przeciwników. Niektórzy nie wyobrażają sobie tworzenia stron inaczej niż „od zera”,inaczej niż z wykorzystaniem autorskich CMSów, z własnym kodem. Inni chcą mieć po prostu witrynę bez wnikania w szczegóły. Wg mnie wszystko zależy od potrzeb i myślę, że ten przegląd pokazuje mnogość możliwości – każdy powinien dobrać coś dla siebie.

Sądzę, że kreatory będą coraz popularniejsze – bardzo szybko można mieć landing page, portfolio czy wizytówkę swojej firmy bez dotykania kodu, instalacji bazy danych itp. W porównaniu z pracą deweloperów, kreatory wychodzą na stosunkowo tanie rozwiązanie. Idealne mogą się sprawdzić np. gdy nie wiemy jeszcze czy nasze usługi lub produkty się sprawdzą i chcemy rozpoznać rynek przez wystawienie prostej strony. Ze względu jednak na ograniczenia nie każdemu będą pasowały – chociaż są coraz bogatsze i lepsze to nadal nie trafiają w każdą potrzebę (metody płatności, specyficzne wymagania dotyczące formularzy, stylistyka, sposób zarządzania treścią itd.). Z drugiej strony, niektóre z nich (jak np. Webflow) mogą posłużyć wręcz projektantom czy deweloperom do sprzedawania stron co też może być ciekawym tematem do obserwowania w przyszłości – czy ten trend się będzie wzmacniał? Jak widać – możliwości jest dużo.

Lista serwisów absolutnie nie jest kompletna – jest to po prostu mój subiektywny przegląd dostępnych możliwości. Jest to przegląd,  co oznacza, że nie poznałem każdego z nich bardzo dokładnie, chociaż na każdym z nich zakładałem konto i przeklikiwałem się przez edytor. Najlepszym weryfikatorem jest jednak zawsze samodzielne założenie strony i spróbowanie sił z danym narzędziem.

Przygotowałem też swojego czasu wpis o tym ile kosztuje blog na WordPressie – może Cię zainteresuje ten temat – skoro jesteś już na końcu tego tekstu, myślę, że może Cię zainteresować :)


Zobacz też post o CMSach, za pomocą których zbudujesz stronę, a które to stanowią czasem bardzo dobrą alternatywę dla WordPressa.

Wykorzystane grafiki: 1, 2

2 odpowiedzi na “Kreatory stron www – przegląd i opinie”

Jak dla mnie, w moje potrzeby trafił Weebly. Wix ma strasznie toporny, mało intuicyjny interfejs, każdej rzeczy trzeba szukać i to czasem w dziwnych miejscach, aczkolwiek ma on mnóstwo możliwości spersonalizowania wszystkiego. Weebly łączy prostotę interfejsu z funkcjonalnością. Jest o wiele bardziej przejrzysty, choć oczywiście jak każdy taki projekt nie jest pozbawiony wad.

Ja takze moge polecic webflow, struktura strony powstaje tam blyskawicznie, jesli czegos nam brakuje to bez problemu mozemy dolozyc wlasny kod co jest banalnie proste dzieki recznemu nazewnictwu class czego nie ma chyba zaden inny webpage builder

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.