Kategorie
Narzędzia

Ile kosztuje blog na WordPressie? Zrób to sam, wersja na start

Niedawno kolega mnie zapytał o to ile kosztuje blog na WordPressie. On też chce pisać posty i interesował go koszt prowadzenia takiego cuda, z wykorzystaniem WP. Zainspirowało mnie to do napisania krótkiego case study, na moim własnym przykładzie. W tym poście zatem dowiesz się ile kosztuje prowadzenie strony takiej jak ta.

K85.pl stworzyłem samodzielnie. Stąd też nie poniosłem kosztów, które poniósłbym zlecając budowę strony komuś innemu. Obsługa WordPressa jest prosta. Także jego instalacja i konfiguracja. W sieci można znaleźć sporo poradników w tym temacie. Skoro ja dałem radę samodzielnie to Ty też możesz ;-)

Co nam będzie potrzebne?

Docelowo potrzebne nam będą:

  1. Hosting
  2. Domena
  3. Motyw WordPressa (szablon)

Hosting i domena

W sumie to blogowanie można zacząć od… zerowych kosztów. Można założyć bezpłatnie bloga np. na WordPress.com, a gdy zacznie śmigać przenieść go na docelowe rozwiązanie. Dzięki temu zobaczymy czy w ogóle mamy na to siły, czas i ochotę. Ja zaczynałem kiedyś od takiego rozwiązania. Wkręciłem się i oto jestem ;-)

Założenie bloga na WordPress.com załatwia nam temat hostingu, ale ma też pewne ograniczenia. W wersji bezpłatnej m.in. nie podepniemy naszej domeny. Ja chciałem prowadzić stronę pod swoim adresem, więc…

Koszty domen są różne. Warto pamiętać, że wszelkie promocje w stylu “Domena za 1 zł” wiążą się, najczęściej, ze zdecydowanie wyższą opłatą za przedłużenie usługi (najcześciej po roku). Rejestracja mojej domeny kosztowała 14 zł, a jej przedłużanie 48 zł.

Utrzymanie bloga na platformie WordPress.com z własną domeną (np. www.k85.pl) to koszt kilku dolarów miesięcznie. Na tej platformie możemy tworzyć posty, mierzyć statystyki i dostajemy kilka narzędzi w pluginie Jetpack, które pomogą nam w SEO itd. W ten sposób można zdobyć całkiem rozsądny fundament, który da nam poczuć temat SEO, statystyk itp. W takim wariancie w sumie nieistotne są nasze umiejętności techniczne.

Z kilku względów, zdecydowałem się na własny hosting. Jego koszt to 140 zł za rok. Chciałem być jeszcze bardziej elastyczny, spróbować swoich sił z zarządzaniem całością, również tymi kwestiami technicznymi, mieć potem łatwe opcje instalacji i edycji motywów itd.

Motywy WordPressa

W wariancie z rejestracją konta na WordPress.com będziemy mieli też możliwość wybrania jednego z wielu gotowych, bezpłatnych motywów, które będzie można trochę pod siebie dostosować. Motywy płatne, z własnych źródeł, można instalować tylko w przypadku instalacji WP na własnym hostingu. Dają więcej możliwości dostosowywania, czasami są wręcz potężnymi kombajnami. I teraz powstaje pytanie: co jest nam potrzebne?

Koszt motywu płatnego będzie zależny m.in. od tego gdzie go kupujemy. Gdy zakładam strony klientom na WordPressie, najczęściej korzystam z Themeforest.net. Na tej stronie dobry motyw WordPressa kosztuje od 39 do 59 dolarów (netto).

Ten motyw, którego obecnie używam, jest bezpłatny. Na początek takie rozwiązanie jest w zupełności wystarczające, ale każdy musi sam rozstrzygnąć jakie ma potrzeby. Ważne, aby pamiętać o jednym – chcesz skorzystać z płatnego motywu to musisz także mieć wykupioną przestrzeń hostingową.

Blog na WordPressie

Inne koszty – np. zdjęcia

Zdjęcia można kupić (np. na fotolia.com – zobacz cennik) lub pobrać z,  popularnych w ostatnich czasach, stron ze stockami na wolnej licencji.

Pobieranie zdjęć bezpośrednio z wyszukiwarki Google najczęściej będzie nielegalne (ku wcale niemałemu zaskoczeniu wielu osób, sic!) – większość z tych zdjęć jest chroniona prawami, które nie pozwalają na ich dowolne wykorzystywanie.

Na tym blogu wykorzystuję zdjęcia udostępniane bez opłat, na licencji Creative Commons. W celu ich wyszukiwania posługuję się wyszukiwarką Librestock.

Blog na WordPressie – ile kosztuje? Mój przypadek, podsumowanie

Wymieniłem wyżej wszystkie koszty, które ponoszę. Dla podsumowania:

  • wykupiłem przestrzeń hostingową, aby mieć więcej możliwości
  • zarejestrowałem własną domenę, aby pozycjonować się pod własnym adresem
  • szablony i zdjęcia biorę z legalnych źródeł, bez opłat.

Łączny koszt to 188 zł za rok.

  1. Hosting – 140 zł
  2. Domena (.pl) – 48 zł

W pierwszym roku koszt był nieco niższy, bo rejestracja domeny kosztowała mnie 14 zł jednorazowo.

Jak zatem widać, prowadzenie bloga z wykupionym hostingiem i własną domeną nie musi być drogie. Zaznaczyłem to we wstępie, ale powtórzę ponownie – moje koszty uwzględniają to, że sam potrafię zainstalować i skonfigurować WordPressa. Ty na pewno też dasz radę, ale jeśli wolisz to można skorzystać z opcji rejestracji na WordPress.com, która nie wymaga żadnej wiedzy technicznej. Można też zlecić temat specjaliście :)

Prowadzenie bloga nie musi oznaczać tylko tych podstawowych kosztów. Bo co np. z reklamą? Takich kosztów może być dużo, zależnie od tematyki (np. podróżnicza – bilety itd.), skali działania jaką podejmiemy i wielu innych czynników. Z czasem, gdy zdobywam doświadczenie i zwiększa się ruch na mojej stronie to zaczynam myśleć o podkręceniu tego bloga. Stąd też będę zapewne kupował w najbliższym czasie reklamy (np. AdWords), a może także płatny motyw? Może też istnieć potrzeba konieczności zwiększenia hostingu (np. ze względu na miesięczny transfer). To nie są jednak koszty, których nie da się kontrolować lub przewidzieć. I na pewno nie poniesiemy ich na początku naszej przygody z blogiem.

Skoro udało Ci się dotrwać do tego miejsca tekstu to chyba znaczy, że chcesz prowadzić bloga :) Bardzo Cię do tego zachęcam. To fantastyczna przygoda. Można się dużo nauczyć. Trzymam kciuki, a jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie jaki tu opisałem lub coś wydaje Ci się niejasne to wrzuć pytanie w komentarzu lub na maila (tomek@k85.pl). Powodzenia!

Wykorzystane grafiki / zdjęcia: Wilfred Iven, Victor Hanacek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.