Story points to moja ulubiona forma szacowania rozmiaru historyjek użytkownika. Znacznie przyspiesza dyskusje o zakresie tego co jest do zrobienia i jak można byłoby to wykonać. Dzięki nim zespoły Scrum dość szybko dochodzą do porozumienia na temat zakresu i rozmiaru historyjki. W tym poście dzielę się z tobą kilkoma przykładami aplikacji do planning pokera (w wersji webowej).
Ten post przyda się takim osobom, które już wiedzą czym są Story Points i Planning Poker. Jeśli Ty nie wiesz to nic trudnego – podlinkowałem tutaj krótkie video, które przybliżą podstawy tematu – Punkty i Poker.
PlanITpoker – mój ulubieniec na start
To jest moja ulubiona aplikacja webowa do planning pokera. Niczego jej nie brakuje. Działa także dobrze na telefonach. Ma sporo opcji personalizacyjnych, wyboru (np. różne rodzaje talii). Zaproszenie do pokoju jest banalnie proste – wysłanie linka i reszta idzie sama. Jeśli chcemy to możemy zapisywać w niej historyjki i mieć historyczne szacunki. Ponieważ adres URL jest stały dla pokoju to wystarczy go raz założyć, rozpropagować i mamy temat z głowy na wiele sesji do przodu :)
Strona www – https://www.planitpoker.com/
Firepoker.io – skromna apka
Mało znana aplikacja chyba. Spełnia swoją rolę, ale nie jest tak intuicyjna jak mogłaby być. Kilka elementów można byłoby po prostu wyrzucić lub inaczej rozmieścić. Jest nieco skromna wizualnie. Także nie daje wielu opcji personalizacyjnych, ogranicza (np. można wybrać tylko z dwóch predefiniowanych tallii kart). Konieczność wpisywania w nią historyjek jest zniechęcająca. Można spróbować, ale w takim stanie raczej wielu fanów tej apce nie przybędzie.
Strona www – https://firepoker.io/
Zilverline – fajny pomysł, gorsze wykonanie
Bardzo skromna aplikacja. Pomysł w sumie super – wpisujesz nazwę pokoju, dajesz linka, ludzie dołączają i bez żadnych dodatkowych przycisków można “rzucać karty”. Bardzo proste, minimalistyczne i w sumie to jest podejście jakie lubię. Jednak cały problem leży w wykonaniu. Oprócz tego, że aplikacja jest zwyczajnie brzydka to nie jest responsywna. Na początku wygląda jak popsuta i nie ma żadnego komunikatu co robić dalej, kiedy się odsłonią karty itd. Jest w fazie beta, więc niewykluczone, że jeszcze zawojuje świat Agile ;-)
Strona www – https://zilverline.poker
Hatjitsu – klimatyczna ciekawostka
Oparta na prostocie, minimalizmie i fajnym wizualnie klimacie. Można śmiało spróbować się nią “pobawić”. Daje opcję wyboru typu talii kart, w tym rozmiary koszulek. Moderator może odsłaniać karty czy resetować wynik. I są to w sumie wszystkie chyba potrzebne funkcje. Z uwagi na tak minimalistyczne i esencjonalne podejście do tematu na drugim miejscu w moim notowaniu ;-) W momencie sprawdzania wprawdzie nie działało w niej dołączanie do pokoju przez podanie numeru, ale… i tak można wejść przez adres URL, więc i udało mi się z apki skorzystać.
Strona www – https://tools.wmflabs.org/hatjitsu/
Pointing Poker – szkoda, że nie jest responsywna
W sumie minimalistyczna aplikacja, ale zakładając pokój można całkiem sporo spersonalizować. Potem zabawa jest już bardzo intuicyjna. Ciekawostką jest, że można niejako zdefiniować samodzielnie talię – jest jedna predefiniowana, ale jej wartości można edytować. Może nie jest to najbardziej potrzebna opcja, ale warta odnotowania :) Może komuś się przyda. Niestety, strona nie jest responsywna co utrudni korzystanie z niej niejednemu zespołowi. Pointing Poker, opróćz samego pokera daje też możliwości poprowadzenia sesji Retro.
Strona www – https://www.pointingpoker.com/
Planning Poker – niepotrzebne komplikowanie sprawy
Ta aplikacja wymusza na początku trochę ustawiania, założenie konta itd. Próg wejścia zatem jest nieco większy niż w przypadku konkurencji. Plan bezpłatny daje pewne ograniczenia (np. do 5 graczy), ale może wystarczyć. Kusi mnie, aby przetestować wersję Pro, ale… skoro mamy bezpłatne alternatywy, które sprawiają, że planning poker jest możliwie prosty i intuicyjny to czy jest sens? :) Póki co odpuszam, ale pozycja odnotowana, może komuś się przyda :)
Strona www – https://play.planningpoker.com
Aplikacje do planning pokera – podsumowanie
Na rynku istnieją także aplikacje mobilne do szacowania rozmiaru historyjek, które można zainstalować z Google Play czy App Store’a. Ponadto np. do Jiry, z której korzysta tak wiele zespołów jest kilka dodatków do połączenia z systemem. Gdy jednak zespół pracuje w całości na miejscu to najchętniej używam klasycznych, papierowych kart do scrum pokera. Wszelkie aplikacje mobilne czy webowe to dodatkowy rozpraszacz i narzędzie, które odciąga uwagę, choćby w minimalnym stopniu, od najważniejszego elementu – historyjek użytkownika. Warto mieć to na uwadze i zastanowić się czy rzeczywiście musimy stosować aplikacje. Jeśli tak, to może akurat jedną z tu wymienionych? :) Znasz inne apki? Podziel się nimi w komentarzu!
Jeśli pracujesz zwinnie, to może zainteresuje Cię pewien sposób na Retrospektywę ⏪ zapraszam do lektury.
2 odpowiedzi na “Aplikacje do planning pokera (web)”
Również używałem Scrum Pokera, gdy cały mój zespół był na miejscu. Po czasie stwierdzam, że mieć cały zespół ,,on site” to luksus.
W Kreuzwerker często używaliśmy talii ,,T-shrt size„. S,M,L,XL. Według mnie dużo bardziej abstrakcyjne niż story pointy w postaci liczb, ale ma to też swoje minusy.
Scrum Poker app: https://goo.gl/9baEJY
na androida. Używaliśmy w zespole. Spełniał oczekiwania