Kategorie
Narzędzia

Alternatywy dla WordPressa – przegląd, kilka przykładów

WordPress jest super, ale ma także swoje wady. Ja go uwielbiam m.in. za łatwą instalację i obsługę, dużą społeczność która go rozwija, dostęp do ogromnej biblioteki różnego rodzaju wtyczek, tutoriali, motywów – płatnych i nieodpłatnych. Wg różnych źródeł, około 25% stron w sieci korzysta z tego CMSa, co ma swoją przyczynę m.in. w jego elastyczności i prostocie obsługi. Niestety nie zawsze jest idealnym wyborem, bywa oceniany jako posiadający niepotrzebnie zbyt dużo elementów, ciężki i przekombinowany. To jakie są alternatywy dla WordPressa?

Niedawno opisałem kreatory stron www, które mogą być także konkurencją dla WordPressa – możesz o nich przeczytać tutaj. W tym poście skupiam się jednak na „typowych CMSach”, tzn. takich systemach które trzeba zainstalować na swoim koncie hostingowym, skonfigurować itd. Zatem, w porównaniu z kreatorami stron, które opisywałem wcześniej, uruchomienie witryny będzie trudniejsze i w większości wypadków będzie wymagało „prac programistycznych”. Tym samym, w porównaniu z kreatorami stron, jest to trudniejsza droga, ale dająca więcej opcji. Będzie to zatem droga, z której na pewno z chęcią mogą korzystać deweloperzy, oferując oferty budowy stron. 

Lista, którą tu przygotowałem nie pretenduje nawet do miana kompletnej ze względu na możliwości wyboru – są ogromne. Wybrałem zatem kilka popularniejszych i takich, które z jakiegoś względu mnie zainteresowały. Kolejność przypadkowa.

 

#1 Grav – lekki i fajny

Grav jest swoistą perełką wśród wymienionych tutaj silników do budowy stron. Jego cechą zasadniczą jest fakt, że nie wymaga bazy danych :) Po instalacji, zarządzanie treściami jest łatwiejsze gdy dodamy wtyczkę z panelem admina, bo standardowo Grav nie jest wyposażony w taki interfejs. Z racji architektury raczej nie będzie nadawał się do każdego zastosowania, a ponadto w przeciwieństwo do WordPressa osobie “nietechnicznej” raczej będzie trudno postawić coś na tym narzędziu. Grav zatem może być świetnym narzędziem dla deweloperów – po to, aby mogli oferować szybkie i sprawne budowanie stron (wizytówek, portfolio) swoim klientom. Dopóki pozostanie taki lekki to i jego utrzymanie będzie łatwiejsze co jest zawsze pożądane. Grav jest wyposażny w bibliotekę kilkudziesięciu motywów, które przyspieszą start z taką stroną. Jest ładny i fajny, wyposażony w odpowiednią dokumentację :) Osobiście chciałbym znaleźć więcej czasu, aby się mu dokładnie przyjrzeć, bo wygląda na CMS z dużym potencjałem. Grav to bezpłatna alternatywa dla WordPressa, więc tym bardziej zachęcam do jego sprawdzenia.

 

Przydatne linki

Możliwości – https://getgrav.org/features

 


 

#2 October CMS – bezpłatny konkurent, który może dużo?

Nie potrzeba ogromnych umiejętności, żeby rozpocząć pracę z October CMS, więc także dla początkujących programistów powinien być dobrą opcją. Generalnie deweloperzy z reguły oceniają go wysoko co widać m.in. w Githubie po gwiazdkach :) Start z tym silnikiem jest zupełnie bezpłatny, October jest dystrybuowany jako open-source. Korzystanie z wtyczek czy motywów może wiązać się z koniecznością ponoszenia kosztów, ale w porównaniu z WordPressem te nie są zbyt wygórowane (np. $9.99, $19,99 są także bezpłatne). W sumie October CMS, biorąc pod uwagę koszty i możliwości, może stanowić bardzo dużą konkurencję dla WordPressa. Jest bardzo zbliżony w tym zakresie do Grav. Wprawdzie społeczność wokół tego CMSa nie jest tak duża jak dla WP, ale dostarcza to co niezbędne. Poza tym deweloperzy są w stanie rozszerzać ten silnik o swoje “dodatki”, więc… Jakość motywów, które można szybko podłączyć do niego wygląda na bardzo dobrą, a przecież nie musimy tylko do nich się ograniczać. Za pomocą tego silnika można osiągnąć w sumie to samo co za pomocą WP – blog, sklep, wizytówkę online itp. Alternatywa godna rozważenia :)

 

Przydatne linki

Motywy – https://octobercms.com/themes

Wtyczki – https://octobercms.com/plugins

Możliwości – https://octobercms.com/features

 


 

#3 Drupal – wybór Białego Domu

Obok WordPressa i Joomli! jest ponoć najpopularniejszym CMS-em. Całkiem sporo wydawców magazynów online czy instytucji rządowych korzysta z tego silnika (np. Biały Dom https://www.whitehouse.gov/) . Uchodzi za trudniejszy w obsłudze, instalacji i konfiguracji niż WordPress czy nawet Joomla! co stanowi pewien próg wejścia. Sądzę, że wybór Drupala może być w miarę sensowny wówczas, gdy chcemy budować bardziej złożone strony, mamy dużo czasu na oswojenie się z nim, ewentualne wyszkolenie użytkowników (edytorów) itp. Inna kwestia, że WordPress też to potrafi, a jest łatwiejszy do „pokonania” więc… :) Sam Drupal jest bezpłatny (licencja GPL). Często bywa wybierany po prostu chyba dlatego, że nie jest WordPressem, a dana osoba nie zna wielu innych systemów. 

 

Przydatne linki

O drupalu – https://www.drupal.org/about/

 


 

#4 Joomla! – coś między Drupalem i WP?

Joomla! podobnie jak WordPress jest CMSem do bardzo szerokich zastosowań, samodzielnej edycji treści stron. Sam CMS jest bezpłatny. Można na nim zbudować wizytówkę, blogować, postawić sklep i wiele innych. Joomla! Trochę odstaje jednak rozmiarem społeczności od WordPressa, co widać czasem m.in. po wyglądzie panelu administracyjnego, wyglądzie samych szablonów, tempie rozwoju itd., ale nadal można za jej pomocą robić bardzo wiele – ma kilka tysięcy rożnego rodzaju dodatków i rozszerzeń. Joomla.com daje też opcję hostingu strony o czym niewiele osób wie, bo ten CMS kojarzony jest przede wszystkim z wersją instalowaną na własnym koncie hostingowym (co też jest nieco trudniejsze niż przy WP). Szablony szeroko dostępne w internecie nie są najlepsze, chociaż zdarzają się w nim fajne przykłady. Oznacza to, że w zależności od potrzeby i oczekiwań, nie obejdzie się bez solidnego wsparcia dewelopera, który pomoże w instalacji, konfiguracji czy dostosuje wygląd witryny. Jeśli chodzi o prostotę obsługi, instalacji czy konfiguracji to jest gdzieś między WordPressem i Drupalem. Wg mnie WordPress wygrywa, ale sądzę, że Joomla! skusi niejedną osobę i sprawi dużo satysfakcji. 

 

Przydatne linki:

Oficjalna strona – https://joomla.org

 


 

#5 Statamic

Kolejny CMS wykorzystujący ideę flat-file. W przeciwieństwie do swojego “konkurentów”, Statamic nie jest bezpłatny i wydaje się wymagać większego nakładu sił na początek, aby zrobić z nim coś sensownego. Sądzę, że to będzie znacząca bariera dla wielu osób. Nie mam przekonania, że cena jest warta tego co otrzymujemy ($199 – $1999 w zależności od licencji). Ten CMS nie jest tak popularny jak powyższe, więc dostęp do wszelkiego rodzaju motywów czy wtyczek jest ograniczony. Wart rozważenia, ale sądzę, że przede wszystkim przez deweloperów, którzy chcą możliwie szybko zbudować stronę dla klienta, zainwestują nieco czasu w personalizację szablonów itd. i znajdą jakieś konkretne powody do korzystania z niego zamiast np. z Grav czy October CMS.

 

Przydatne linki

Dobry opis CMSa – https://statamic.com/how-it-works

YouTube – https://www.youtube.com/user/statamic

 


 

#6 CraftCMS – opcja dla edytorów i coś bardziej zaawansowanego

Klient prosi Cię o “zrobienie strony, na której jego zespół będzie mógł prowadzić magazyn”? Jest duża szansa, że będziesz zadowolony z wyboru CraftCMS. Ten silnik jest reklamowany jako “content-first CMS” i taki jest w rzeczywistości. Szablon strony będzie trzeba stworzyć samodzielnie (można bazować na jakichś szkieletach, ale nie licz na cuda), ale CraftCMS dostarcza bardzo dobry, banalnie prosty w obsłudze panel edytorski, który może być bardzo mocnym argumentem przy jego wyborze dla Twojego klienta – szybciej go nauczysz korzystania ze środowiska itd. Pod tym względem może okazać się nawet lepszy od edytora w WordPressie! Do skromniejszych zastosowań CraftCMS może zostać użyty bezpłatnie, ale dla klientów i na szerszą skalę przyjdzie nam zapłacić (np. $199) – cennik niżej.

 

Przydatne linki

Cennik – https://craftcms.com/pricing

 


 

Alternatywy dla WordPressa – podsumowanie

Wiesz już na co się zdecydować? :) Dużo zależy od potrzeb, prawda? Co innego wybierze zaawansowany deweloper, a co innego początkujący (czy nawet laik, chcący „wyklikać” stronę). Ze względu na popularność WP ma bardzo ważny atut – biblioteka wszelkiego rodzaju wtyczek, motywów itd. jest gigantyczna. Można przebierać w dodatkach płatnych i bezpłatnych. Poza tym próg wejścia, m.in. dzięki tonom artykułów i szerokiemu wsparciu społeczności jest bardzo niski – bardzo łatwo można zbudować samodzielnie witrynę w oparciu o WordPressa (o kosztach może poczytać tutaj). Jednocześnie WP jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju ataki – SPAM w komentarzach, boty atakujące znane „dziury” itd.

Na pewno ta lista nie jest kompletna, bo na rynku jest całkiem spora konkurencja. Fakt ten cieszy, bo oznacza, że będziemy mieli jeszcze większy wybór co do doboru narzędzi. Moimi ulubieńcami z tej listy są Grav i October. Dlaczego są to najlepsze alternatywy dla WordPressa? Ze względu na cenę (zacząć można od $0), jakość, prostotę oraz solidny wybór wtyczek, motywów itd.

Dzisiejszy rynek pokazuje, że programiści mogą bardzo łatwo oferować swoim klientom dobre alternatywy. Inna kwestia, że osoby nietechniczne mogą być nadal niejako skazane na WordPressa (lub kreatory stron), gdy chcą spróbować sił samodzielnie, bo wymienione tu CMSy generalnie nie są tak łatwe w instalacji jak WP.

Jak zwykle starałem się pokazać spektrum możliwości, przy okazji nie prezentując w ogóle totalnych kasztanów, o które też nie jest trudno :) Ponieważ jest to przegląd to potraktuj ten post jako zachętę do sprawdzenia możliwości CMSów we własnym zakresie – nie byłbym w stanie sprawdzić tych CMSów bardzo dokładnie pod każdym kątem. Jeśli masz swoje opinie na temat CMSów, które tu wymieniłem lub znasz inne ciekawe narzędzia to napisz o nich w komentarzu.


Gdy jednak chcesz korzystać z WordPressa mogą Ci być potrzebne wtyczki – sprawdź mój artykuł o kilku, które mi się przydały. Ponadto możesz też sprawdzić ile w ogóle może kosztować bloga na WordPressie.


Wykorzystanie grafiki: Background image created by Valeria_aksakova – Freepik.com

W odpowiedzi na “Alternatywy dla WordPressa – przegląd, kilka przykładów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *