Kategorie
Praktyka

Jak robić dobry Refinement – 7 praktyk do sprawdzenia na Twoich spotkaniach

Określenie “płacz i zgrzytanie zębów” to zgodnie z Wikisłownikiem fraza rzeczownikowa, rodzaj męskorzeczowy, a znaczenie jej jest następujące:

(1.1) bardzo trudna sytuacja, kłopot, zmartwienie

(1.2) ewangeliczne określenie mąk piekielnych[1] (etymologia: z Biblii: Ewangelia wg św. Mateusza 13, 41-50 i Mt 22, 13)

Chętnie dodałbym jeszcze jedno znaczenie “skutek słabego Refinementu” 🙂

Kategorie
Refleksje

„No to się spotkajmy!” Przemyślenia o introwertykach, nieśmiałości i… pracy zdalnej

Praca z domu, wywołana „wiadomo czym”😅 pomogła mi przemyśleć tematy introwersji i nieśmiałości. Między innymi dlatego, że spowodowała jeszcze większą liczbę spotkań (może to tylko moje wrażenie?) i prób pracy grupowej. A te z kolei spowodowały, że zacząłem zadawać sobie ponownie pytania o to jak osoby nieśmiałe lub introwertyczne odnajdują się w takich warunkach.

Kategorie
Teoria

O marnowaniu #5 – Ruch i oczekiwanie – zablokowany ruch, opóźnienia, przekazywanie materiałów

Większość z nas rozumie, że opóźnienia to strata i zgodzi się, że powinno być ich jak najmniej. Jednak, w codziennej pracy wyjątkowo często sami je potrafimy generować lub wpadamy w system, który ciężko nam przyspieszyć. Gdzie się czają takie straty?

Kategorie
Książki - opinie

„Pięć dysfunkcji pracy zespołowej” – Patrick Lencioni (recenzja książki)

“Musisz to przeczytać”. “Każdy kto pracuje z zespołem powinien to znać”. “Bestseller”. Z reguły tak “gorące” określenia zniechęcają mnie do lektury. Coś jednak mnie ciągnęło w jej stronę. Okazało się, że „Pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Opowieść o przywództwie” to całkiem dobra książka o podstawach relacji między ludźmi pracującymi razem.