Wtyczki do WordPressa, które ratowały mi tyłek w trudnych chwilach

Autor: 09/03/2017 19 maja, 2021 Narzędzia

WordPress nie byłby taki fajny, gdyby nie wtyczki. Dzięki nim wiele rzeczy można po prostu wyklikać w kilka chwil, zamiast grzebać w plikach. Szczególnie przydatne, gdy posiadasz zdolności do psucia ;-) W tym poście znajdziesz moje subiektywne zestawienie 5 wtyczek do WordPressa, które uratowały mi tyłek, gdy moje ograniczone umiejętności techniczne zdawały się zwiastować porażkę :)

[ POST POCHODZI Z 2017 ROKU I NIE WSZYSTKO W NIM MOŻE BYĆ AKTUALNE. Chociaż większość na pewno :D]

#1 Rublon

Co robi ta wtyczka? Daje podwójną autoryzację logowania (np. poprzez e-mail)

Ilu stron bym nie zrealizował z wykorzystaniem WordPressa to niemal zawsze jest ten sam problem – boty. Na jednej z nich potrafiłem mieć 100-150 prób logowania na login “admin” co dla mnie było dość sporą liczbą. Blokowałem adresy IP, chowałem stronę z logowaniem itd. W końcu dołożyłem jeden krok autoryzacyjny, którego boty nie przejdą. I tu z pomocą przychodzi Rublon.

#2 Velvet Blues Update URLs

Co robi ta wtyczka? Aktualizuje adresy URL na naszych stronach (np. ze starej domeny na nową).

Człowiek uczy się na błędach. Ja również zaliczyłem wiele cennych lekcji, które kosztowały mnie kilka siwych włosów. Jedna z nich miała miejsce, gdy po skończeniu strony podpiąłem domenę klientki pod nowy serwer (DNSy itd.). Jakie było moje zdziwienie, gdy uzmysłowiłem sobie, że linki na stronie powpinane są na sztywno w domenę “darmową”, “roboczą”, taką którą dostałem razem z hostingiem. I wszystkie linki musiałem pozmieniać na te zawierające nową domenę. Ponownie wygrał “spryt” – okazało się, że i na to istnieje gotowe rozwiązanie. Wtyczka, której wystarczy podać domeny starą i nową. A ona robi magię za nas :) Zamienia linki w starej domenie na nowe. Bardzo przydatne przy wszelkich przenosinach, migracjach itd., w których trzeba pokombinować z łączami na stronie.

#3 Sierotki

Co robi ta wtyczka? Usuwa „sierotki”.

“Strona bardzo mi się podoba, ale została ostatnia uwaga. Proszę usunąć sierotki na każdej podstronie”. Aaa! Panika :) Nie miałem totalnie ochoty na to, aby przechodzić przez cały tekst (a było go całkiem sporo) i wyszukiwać sierotek, męczyć się z przenoszeniem ich itd. Lenistwo zwyciężyło i mogłem cieszyć się nowym odkryciem – wtyczką “Sierotki”, która ogarnęła temat za mnie :)

#4 Maintenance

Co robi ta wtyczka? Zakrywa przed światem Twoją witrynę za pomocą “Strona w budowie”.

Chcesz zrobić parę istotnych zmian na swojej stronie i fajnie, gdyby tego nikt nie widział? Albo pracujesz nad witryną, którą chcesz pokazać na razie tylko klientowi? Oto wtyczka dla Ciebie :) Bez zbędnego kodowania dostarcza nam stronę, która dla innych użytkowników przysłania tę docelową. My widzimy właściwą, bo jesteśmy zalogowani, możemy dane do logowania podać także klientowi.

#5 Antispam bee

Co robi ta wtyczka? Blokuje spamerskie komentarze.

Za każdy razem, gdy zostanie dodany komentarz do mojego posta, otrzymuję powiadomienie e-mail z pytaniem czy chcę go zatwierdzić. Niezwykle upierdliwe to było, gdy dostawałem takich kilkadziesiąt dziennie ze względu na SPAM. Z pomocą przyszła właśnie ta wtyczka. Jest jeszcze kilka innych, które nieźle sobie radzą z tym problemem, ale ta mi się podoba najbardziej ze względu pszczołę w nazwie i logo :) Poza tym jest naprawdę skuteczna :)

A ty jakie polecasz wtyczki do WordPressa?

Listę mógłbym jeszcze uzupełnić o takie wtyczki ja iTheme Security, Wordfence, Yoast SEO i kilka innych, ale są one tak popularne, że pewnie „wszyscy je mają”. Jeśli jednak Ty ich nie masz, to polecam :)

W komentarzach możecie dzielić się wtyczkami, które Wy polecacie :) Śmiało!


Jeśli interesuje Cię temat własnego bloga to może chcesz dowiedzieć się ile kosztuje blog na WordPressie? Zapraszam do lektury.


Wykorzystane grafiki / zdjęcia: Luis Llerena

Zapisz

Zapisz

7 komentarzy

 • Katka pisze:

  Wow…
  Ogólnie wtyczki, jak wtyczki ale „sierotki” (pod warunkiem, że działają poprawnie) naprawde mi zaimponowały, bo jeżeli ma się jakiekolwiek doświadczenie redakcyjne to naprawdę wielkie ułatwienie. Dzięki za podpowiedź.
  A tak przy okazji czy na problemy wdów (i innych typologicznych problemów) w języku polskim spotkałeś jakieś ciekawe pluginy?

 • Tomek pisze:

  Cześć! Dzięki za odwiedziny i komentarz :) Gdy instalowałem sierotki i potrzebowałem ich użyć to działały poprawnie. Człowiek, który napisał ten plugin udziela się na forach WP aktywnie i aktualizuje ten plugin <- ostatnio 2 miesiące temu. Sądzę zatem, że powinno wszystko ładnie zadziałać :) Nie pozostaje nic innego jak to sprawdzić ;-) Co do wdów - nie miałem potrzeby korzystać, ale wygląda na to, że z wtyczkami do tego będzie trudniej pl.wordpress.org/plugins/search/widow/

 • Anna pisze:

  Zainstalowałam wtyczkę sierot, tak po prostu… Ale patrząc na moją stronę, to niestety nie działa. Nadal są sierotki na końcu linijki. Czy coś robię nie tak? A może trzeba coś jeszcze zrobić oprócz zainstalowania? Będę czekała na odpowiedź.

 • Bardzo ciekawy artykuł. Większości wtyczek nie znałem. Dzięki za listę z chęcią się zapoznam z tymi wtyczkami.
  Pozdrawiam z radością 😉

 • N21 pisze:

  Hej,
  mam pytanie jakim narzędziem lub jak robić żeby mi nie duplikowało postów na stronie,
  jak dodaje post w kilku kategoriach, to działa mi link w każdej z kategorii, a powinien tylko w głównej, zresztą robiąc link w tekście do strony podpowiada mi urla z kategorii wg alfabetu a nie ten właściwy, jest na to jakieś rozwiązanie?

Dodaj komentarz