Coś Cię intryguje, ale nie wiesz dokładnie jak to ugryźć? Ja tak miałem ze Scrumem na początku. Na szczęście, polecono mi kilka artykułów i książek, które pomogły mi lepiej zrozumieć ten temat i w niego wsiąknąć. Wiem, że to ważne, aby mieć sprawdzony punkt zaczepienia na start 👍  

Jakkolwiek Scrum to przede wszystkim praktyka, to bez dobrych podstaw teoretycznych będzie trudniej. Z takimi myślami, przygotowałem dla Was tę podstronę. Znajdziecie w niej materiały, które pomogą Wam poznać Scruma, a także postawić kolejne kroki – w kierunku poszerzania wiedzy, poza podstawy, a także poza same Scruma. Bo ta droga się nigdy nie kończy 🤩

książki o scrumie agile kanban

Książki o Scrumie

Podstawa – czytać. Nie wyobrażam sobie rozwoju bez ciągłego poszerzania wiedzy, a książki to najprostszy i jednocześnie bardzo przyjemny sposób. Oto pozycje, które warto znać.

Nie można nie przeczytać podstaw podstaw – The Scrum Guide, Agile Manifesto

Scrum-Jeff-Sutherland-książkaScrum, czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej

Autor: Jeff Sutherland

Podstawowa lektura. Bez zagłębiania się w zaawansowane szczegóły, Sutherland opowiada o założeniach Scruma – w bardzo prosty sposób, szybko i ciekawie.


succeeding with Agile Mike Cohn ksiazkaSucceeding with Agile

Autor: Mike Cohn

Wypełniona po brzegi wiedzą – wątki podstawowe (planowanie, sprinty itp.) oraz bardziej złożone (np. transformacja).


the-lean-startup-recenzja-eric-ries-677x1024The Lean Startup

Autor: Eric Ries

Książka skupiona na procesie budowania i rozwijania produktu w taki sposób, aby możliwie szybko weryfikować swoje idee, nie generować marnotrawstwa. Pod kątem produktowym – must read.


user story mapping książka polecanaUser Story Mapping

Autor: Jeff Patton

Z tej książki dowiesz się czym jest mapowanie historyjek użytkownika, jak to zrobić i po co. To świetne narzędzie do definiowania historyjek użytkownika – pomoże Wam zrozumieć produkt, zbudować kolejne jego wersje.


Labrityny Scruma ksiazka Jacka WieczorkaLabirynty Scruma

Autor: Jacek Wieczorek

Jest całkiem sporo pułapek, w które wpadają zespoły Scrumowe. Jacek przygląda się części z nich i podpowiada jak można w nie nie wpaść. Ważna pozycja dla Scrum Masterów.


Czasem napiszę recenzje książek, które czytam. Sprawdź je tutaj.


Blogi o Scrumie

Agile247

Obowiązkowo zasubskrybuj tego bloga. Regularnie dostarczane materiały wysokiej jakości ;-) Osobom dopiero rozpoczynającym przygodę ze Scrumem i agile, polecam szczególnie posty z serii Agile Starter.

Chrapko

Mariusz ma talent do wybierania ciekawych tematów, zapraszania interesujących gości i opakowywania tego w prostą, przystępną formę. Jakkolwiek tematyka przez niego poruszana często sięga głębiej niż Scrum, to jest na tyle uniwersalna i życiowa, że aż głupio nie czytać (i słuchać), jeśli pracujemy zwinnie.

Mike Cohn i Mountain Goat Software

Mike to weteran zwinnej tematyki. Robi to już wiele lat. Napisał też kilka książek w tym temacie (jedna z nich wyżej, w sekcji dotyczącej książek). Na swoim blogu porusza sporo tematów, które przydadzą się na początku przygody ze Scrumem. Czasem miewa nietypowe rozwiązania, ale prawie zawsze ciekawe i poparte bardzo mocnymi argumentami.

Scrum.org – blog

Kolejna kopalnia wiedzy. Scrum.org to wiodąca organizacja ucząca Scruma i jednocześnie ogromna społeczność, która porusza wiele ciekawych wątków. Na forum i blogu. Od tych podstawowych, po bardzo szczegółowe i “dla zaawansowanych”. Na tej stronie znalazłem bardzo dużo odpowiedzi na pytania, które mnie nurtowały i ciągle odnajduję kolejne.

Trzecia kawa

Ekipa Trzeciej kawy porusza ciekawe tematy, takie które mogą zainteresować wielu Scrum Masterów. Mało ogólnych tekstów, więcej konkretów, wyciąganych, jak się zdaje z życia codziennego. Trochę teorii, ale jeszcze więcej praktyki. Taki pozytywny mix :)


podcasty o scrumie i agile

Podcasty

Scrum Master Toolbox

Vasco, gospodarz tego programu, zaprasza swoich gości, aby opowiedzieli o swoich doświadczeniach dotyczących pracy z Zespołami Scrumowymi. Każdy dzień roboczy to nowy odcinek. Poziom skomplikowania jest uzależniony od rozmówcy i jest bardzo zróżnicowany. W tym podcaście nikt nie leje wody o teorii – sama praktyka i doświadczenia gości.

Agile Pubcast

Ten program nie przypadnie każdemu do gustu, ale warto go chociaż sprawdzić. Idea jest prosta – panowie spotykają się w pubie i przy piwie rozmawiają o zwinności, Scrumie itd. Jest głośno, bo w pubie są też inni, ale nigdy nie jest nudno. Tematyka bardzo ciekawa, przede wszystkim praktyka i codzienne problemy Scrum Masterów itd.

Deliver it

To podcast, który pokazuje zwinność, przede wszystkim, z perspektywy Product Ownerów. Aspekty dotyczące planowania, interesariuszy, roli PO w Zespole Scrumowym itd.

Agile Revolution

Dużo ciekawych rozmów o wielu aspektach zwinności – od procesu po narzędzia (np. wywiad z Menadżerem Produktu JIRY 👹). Większość odcinków około 45 minut. Na początek może być nieco ciężkie, ale warto poznać i przekonać się samodzielnie.

Agile For Humans

Zero teoretecznego przynudzania. Życiowe sprawy zwinnych zespołów i organizacji. Często poziom nieco bardzie ogólny (np. “Why Agile Isn’t Working”). Tematyka szeroka, ale zawsze jest ciekawie i zwinnie.

Hansei Talks

Ostatnia wisienka na podcastowej liście to seria podcastów k85.pl – „Hansei Talks”. Razem z koleżanką Agnieszką po fachu rozmawiamy o naszym doświadczeniu, dzielimy się pomysłami na rozwiązanie „agilowych” problemów, mówimy o tym jak stać się lepszym Scrum Masterem. Szczególnie polecam przesłuchać jeśli zastanawiasz się czy Scrum Master to rola dla Ciebie :)


Inne tematy, związane ze Scrumem, które mogą Ci się przydać

Retromat

Bardzo ciekawa inicjatywa – narzędzie wylosuje dla Ciebie pomysły na Retro ze swojej przepastnej bazy danych. Już nie zrobisz dwóch takich samych sesji 😏

Tastycupcakes

Zbiór różnych gier i zabaw, które pomogą np. wzmocnić komunikację wewnątrz zespołu, przełamać lody, sprawniej przeprowadzić spotkanie.

The Scrum Master Checklist

Lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy pracujesz w zwinnym zespole, szczególnie jako Scrum Master.

State Of Agile

Version One od pewnego czasu wydaje raporty, które są dość szeroko komentowane – raporty na temat stanu naszych edżajli.

Organizacje i certyfikaty

Historia Scruma w pewnym momencie się skomplikowała. Zamiast jednej organizacji, obecnie istnieją dwie założone przez twórców Scruma – Scrum.org oraz Scrum Inc. –  oraz jedna dodatkowa, która jest także uznawana w środowisku za szczególnie istotną – Scrum Alliance. Każda z tych organizacji różni się podejściem do szkoleń, warsztatów i certyfikacji.

Scrum.org

Organizacja Kena Schwabera. Chyba najpopularniejsza. Certyfikacja: Professional Scrum Master (I, II, III), Professional Scrum Product Owner (I, II), Professional Scrum Developer, Scaled Professional Scrum (Nexus), Professional Scrum with Kanban, Professional Agile Leadership.

Scrum.inc

Organizacja Jeffa Sutherlanda. Certyfikacja: Certified Scrum Master, Certified Product Owner, Certified Scrum@Scale.

Scrum Alliance

Bardzo szeroka oferta szkoleniowa i certyfikacyjna, ale jednocześnie chyba najbardziej skomplikowana ;-) Certyfikaty: Certified ScrumMaster (CSM), Advanced Certified ScrumMaster (A-CSMTM), Certified Scrum Product Owner (CSPO),  Advanced Certified Scrum Product Owner (A-CSPOTM), Certified Scrum Developer (CSD), Certified Scrum Professional (CSP), Certified Agile Leadership (CAL).


Do ilustracji posta użyto grafik / zdjęć z: Rawpixel