10 blogów o agile, które lubię i mogę Ci polecić

Autor: 08/02/2017 11 kwietnia, 2020 Artykuły, Takie tam

Każdy lubi takie zestawienia, prawda? Ja też! Wielokrotnie potrafiłem siedzieć i przeklikiwać się przez listy typu „25 najlepszych blogów o podróżowaniu” ;-) No i bam! Wsiąkałem niemal zawsze na czasu wiele, przeklikując się, czytając, dodając do zakładek. Teraz przyszła pora na mój zestaw, czyli 10 blogów o Agile. Mam nadzieję, że uda Ci się odnaleźć w nim coś dla siebie. Let’s go!

#1 Agile247.pl

Polski blog, prowadzony od 3 lat. Znajdziemy na nim dużo dobrych tekstów – w tym m.in. serię o anty-wzorcach w Scrumie. Zespół Agile247 wydał także niedawno bezpłatnego e-booka o tym “Jak być dobrym Product Ownerem”. Na tym blogu jest sporo rzeczy, które spodobają się i tym, którzy dopiero poznają Agile i tym, którzy go znają długo.

 

#2 Mike Cohn

Ten człowiek to instytucja. Autor wielu książek, m.in. tej. Publikuje regularne porady, które przydadzą się każdemu kto chce działać lub działa już w Scrumie.  Robi to takim językiem, że wydaje mi się, że łatwiej nie można. I porusza ciągle tematy, które są fundamentalne, wzięte z codziennej pracy zespołów.

 

#3 All About Agile

Całkiem dobry blog, z regularnie publikowanymi postami. Do najciekawszych postów jakie kojarzę należą “Disadvantages of Agile Develoepment” czy też “Writing Good User Stories”.

 

#4 Pod Drzewem

Drugi na tej liście polski blog. Może nie jest zbyt regularnie prowadzony, ale posty są fajnej jakości, więc dlatego go tu wrzucam. Można przeczytać m.in. o interdyscyplinarności w Scrumie, a to ważny wątek, który często ucieka zespołom.

 

#5 Trzecia kawa

Ten blog istnieje już od 2011 roku co na polskie warunki jest całkiem niezłym osiągnięciem :) Jakkolwiek posty nie pojawiają się na nim z dużą częstotliwością to znajdziemy w nich całkiem sporo wartościowych treści. Z ciekawszych warto sprawdzić post, który powie Ci czemu Scrum nie działa :)

 

#6 Dzone

Na Dzone znajdziesz peeełno treści związanych z IT – bazy danych, big data, mobile i wiele innych. Jest też tam miejsce na Agile. Linkowałem już do ich strony, gdy pisałem o tym jak się przygotować do certyfikatu Professional Scrum Master I, bo na dzone jest kilka przydatnych artykułów dotyczących praktyki scrumowej, które bardzo się przydadzą każdemu kto chce dowiedzieć się czegoś np. o prowadzeniu Retro.

 

#7 Scrum.org Blog

Na liście nie mogłoby zabraknąć tego bloga. Scrum.org to organizacja, która oficjalnie certyfikuje ze Scruma, więc i treści na nim są najwyższego poziomu. Co ważne, poruszają ciągle aktualne tematy, prawie każdy post jest ważny wg mnie (np. ten o prędkości i jakości w Scrumie).

 

#8 Brodzinski.com

Po raz kolejny blog nieczęsto aktualizowany, ale za to jak! Treści podane na nim są cudowne. Bardzo trafne, przemyślane i inspirujące. Jak ten o kobietach w zespołach.

 

#9 Leading Agile

Bardzo dużo i często publikowanych treści na temat zwinnych metodyk. Można zacząć od prawdziwych powodów, dla których estymujemy :)

 

#10 Mariusz Chrapko

Mariusz pisze od 2012 roku i robi to naprawdę fajnie. W 2015 roku odpalił także podcasty, które zdają się cieszyć coraz szerszą popularnością. Pisze nie tylko o Scrumie, ale też trochę o produktywności i kilku innych kwestiach, które mogą zainteresować każdego kto lubi IT tematy.

 


To by było na tyle w kwestii „mojej” listy. A jakie Ty znasz blogi o Agile/Scrum itp. i uważasz, że są godne polecenia? Podaj linki do nich w komentarzu!


Wykorzystane fotografie/grafiki: Luis Llerena

Zapisz

2 komentarze

  • Kuba pisze:

    Dzięki za miłe słowo o Agile247.

    Ja sam do tej listy dodałbym jeszcze:

    – mlynarze.com – Łukasz i Maciej nie publikają za często, ale jak już napiszą, to jest mięso.
    – agilecoaching.pl – blog Jacka Wieczorka, zainicjowany jeszcze długo zanim powstało A247 (2011 rok), teraz już trochę mniej intensywna częstotliwość wpisów, ale bogate archiwum warte przejrzenia w całości

Dodaj komentarz