Kategorie
Praktyka

Napisz recenzję Sprintu – kolejny pomysł na Retrospektywę

Ciągle testuję kolejne pomysły na Retro, próbuję znaleźć najlepsze formaty. Niedawno przetestowałem kolejnych z nich – “recenzja Sprintu”. W tym poście dowiesz się na czym to polega.

Idea jest dość prosta. Każdy członek zespołu pisze recenzję Sprintu, który właśnie kończycie. Jednak każda z tych recenzji powinna mieć konkretny kształt. Najlepiej wzorować się na serwisach, na których można znaleźć recenzje filmów, książek czy produktów. Zatem fajnie, gdy recenzja zawierać będzie: tytuł recenzji (np. “Najlepszy Sprint w tym roku”), treść recenzji (czyli szczegółowy opis co było dobre, złe, co się podobało itp.) oraz ocenę (np. 8/10) ⭐

📝 Przebieg sesji jest dość prosty 📝

  1. Każdy dostaje instrukcje oraz ewentualne materiały.
  2. Przez 10 minut (+/- 5 minut) każdy pisze swoją recenzję.
  3. Potem pierwsza osoba odczytuje swój tekst.
  4. Jest czas na pytania, komentarze.
  5. Kolejna osoba czyta swoje treści.
  6. Itd., do ostatniej recenzji :)

Format ma swoje wady i zalety. Po pierwsze: może być dość czasochłonny – wbrew pozorom napisanie takiej recenzji Sprintu nie jest łatwe. Ponadto wyciągnięcie pomysłów na usprawnienia jest w nim trochę trudniejsze niż w klasycznych formatach typu “Start-Stop-Continue”, bo problemy/pomysły/sukcesy nie są spisane wprost, jeden po drugim, trzeba je wyciągać z odczytywanych treści. Ogromną wartość natomiast stanowi otwarta forma wyrażenia myśli przez członków zespołu. Każdy ma swój czas i przestrzeń do tego, aby wyrzucić z siebie “co mu leży na sercu” – każdy dojdzie do głosu i podzieli się swoimi refleksjami. Jednocześnie autorzy mają niemal pełną swobodę (oprócz narzuconego formatu) w tym jak chcą opowiedzieć o swoich przemyśleniach.

W zależności zatem od tego jaki jest stan Twojego zespołu może zdecydować się na format Retro, który tu opisałem. Format, wg mnie, sprawdzi się gdy: zespół przechodzi przez trudny okres, ale nie wiemy do końca co nas boli lub jak to rozwiązać – szukamy słów, myśli, fraz jako punktów zaczepienia do dalszej dyskusji. Ponadto, gdy przeszliście przez jakieś sukcesy i warto je podkreślić, utrwalać pamięć o nich, ponacieszać się 🤩 Jest to też dobra odskocznia od standardowych formatów.

A Ty jakie masz pomysły na Retrospektywę?

Może już przeszliście przez taką sesję ze swoim zespołem? Podziel się wnioskami w komentarzu, a inni też się czegoś będą mogli nauczyć 👇🏻

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *